Šildomos grindys. Ar visos grindų dangos tinka?

Šildomos grindys. Ar visos grindų dangos tinka?

Dalintis:

Ketinantiems įsirengti šildomas grindis anksčiau ar vėliau tenka atsakyti į klausimą – kokią grindų dangą galima rinktis? Pasiaiškinkim.

Ko gero, didžiausias šildomų grindų trūkumas yra jų įšilimo ir atvėsimo inertiškumas. Todėl šildomos grindys netiks, jei ketinate jas įsirengti nuolatos nešildomame užmiesčio name, kuriame norėsite komfortišką temperatūrą turėti iškart atvykę savaitgaliui – teks parą ar daugiau palaukti, kol grindys įšils ir prišildys patalpas. Įšilimo trukmę įtakoja ir grindų danga.

Nuolat šildomose patalpose inertiškumas nėra tiek reikšmingas ir visuma privalumų, mūsų įsitikinimu, nusveria šildomų grindų naudai.

Šildymo kokybę nulemia ne tik temperatūra patalpoje, bet ir tai, kaip ją jaučia žmogus. Subjektyviam temperatūros pojūčiui įtakos turi šilumos atidavimo į patalpą būdas – konvekcija ar spinduliavimas. Nustatyta, kad kuo didesnė šilumos dalis nuo šildymo prietaiso atiduodama spinduliavimo būdu, tuo žmogus jaučiasi komfortiškiau. Didžiausią šilumos dalį, lyginant su kitais populiariais šildymo prietaisais, išspinduliuoja grindinis šildymas – apie 50 % visos išskiriamos šilumos. Tai leidžia patalpoje palaikyti 1–2 °C žemesnę temperatūrą nemažinant komforto. Temperatūros pažeminimas 1 °C taupo apie 5–6 % šilumos, o tuo pačiu ir kuro. Plačiau apie šildomas grindis – uponor.lt puslapyje.

Norint pasiekti šildymo komfortą ir kuro ekonomiją, būtina laikytis tam tikrų reikalavimų, pirmasis iš kurių – šildomoms grindims būtinas detalus skaičiavimas, kuriame įvertinami pastato šiluminiai parametrai, įskaitant ir grindų dangas. Reikalavimai ir apribojimai susiję su grindų dangų pasirinkimu:

  • grindų dangos šiluminė varža neviršija 0,15 m2K/W,
  • gamintojas nurodo, kad danga tinka šildomoms grindims,
  • šildomų grindų temperatūra neviršija 26 °C,
  • dangoje atkartotos grindų temperatūrinės siūlės.

Grindų dangos šiluminė varža

Dangos skirtingai praleidžia šilumą. Jei danga labiau laidi šilumai, šildomos grindys yra paprastesnės ir efektyvesnės, jeigu danga mažiau laidi šilumai (didesnė šiluminė varža), reikės detalesnio skaičiavimo ir grindų įrengimas bus sudėtingesnis. Esant labai didelei šiluminei varžai, danga netiks.

Skaičiuojant šiluminę varžą, sumuojami visi vienas ant kito esantys dangos sluoksniai – laminato grindų šiluminę varžą sudarys paties laminato ir pakloto varžos, o užtiesus tokias grindis pusę patalpos užimančiu kilimu, reiks pridėti ir pusę kilimo šiluminės varžos.

Maksimali leistina grindų dangos (su paklotu – jei naudojamas) šiluminė varža yra 0,15 m2K/W. Esant didesnei šiluminei varžai, reikia rinktis kitą dangą arba atsisakyti šildomų grindų.

Vartotojui nebūtina žinoti projektavimo subtilybių – viską įvertinti gali tik kvalifikuotas projektuotojas. Žemiau pateiktos lentelės yra bendram vaizdui susidaryti.

Grindų danga   1 mm storio dangos šiluminė varža Dangos storis, mm Dangos šiluminė varža
Medžio lentos min 0,0430 20 0,860
max 0,0610 22 1,342
Daugiasluoksnis parketas min 0,0070 10 0,070
max 0,0100 14 0,140
Laminatas min 0,0070 6 0,048
max 0,0080 10 0,070
Buitinė PVC danga min 0,0110 1,5 0,017
max 0,0120 3 0,036
Padidinto atsparumo PVC danga min 0,0040 2 0,008
max 0,0100 3,2 0,032
Surakinamos PVC plytelės apie 0,0040 6

0,024

Klijuojamos PVC plytelės min 0,0040 2 0,008
max 0,0100 2,5 0,025
Natūralus linoleumas apie 0,0060 2 0,012
3,8 0,023
Kiliminė danga (džiuto pagrindas) apie 0,0160 4 0,064
8 0,128
Kiliminė danga (veltinio pagrindas) apie 0,0070 6 0,042
12 0,084
Keraminės plytelės apie 0,0012 8 0,010
12 0,014
Akmens masės plytelės apie 0,0017 8 0,014
12 0,020

Pirmoje lentelėje pateikta populiariausių grindų dangų 1 mm storio dangos šiluminė varža. Šalia – dažniausiai naudojamų dangų storis. Padauginę dangos 1 mm šiluminę varžą iš dangos storio, gauname visos dangos šiluminę varžą.

Akivaizdu, kad medžio lentos šildomoms grindims netiks. Storesnio parketo šiluminė varža yra arti leistinos ribos, bet pridėjus paklotą, ribą viršija. Panaši situacija ir su laminatu – storesnis vargu ar tiks, o plonesniam reikia parinkti laidesnį šilumai paklotą. Tiks ne visos kiliminės dangos. Geriausias šilumines savybes turi visos keraminės, akmens masės ir klinkerio plytelės.

Antroje lentelėje palyginimui pateikti dažniausiai naudojami paklotai. Jų šiluminės savybės labai skiriasi.    

Pakloto pavadinimas Pakloto šiluminė varža Pastaba
Comfort sound PRO 2,6 mm 0.010 Ypač tinka šildomoms grindims
Kamštinis paklotas 2 mm 0.050 Tinka šildomoms grindims
Comfort sound BASE 2,2 mm 0.060 Tinka šildomoms grindims
Uniclic Plius 2 mm 0.060 Tinka šildomoms grindims
Provent 3 mm 0.066 Tinka šildomoms grindims
Comfort sound PLUS 2,5 mm 0.081 Tinka šildomoms grindims
Tuplex 0.083 Tinka šildomoms grindims
Cezar 3 mm 0.094 Dėmesio! Grindų dangos varža negali viršyti 0,056
Konstruktor FF 7 mm 0.100 Dėmesio! Grindų dangos varža negali viršyti 0,050
Kamštinis paklotas 4 mm 0.100 Dėmesio! Grindų dangos varža negali viršyti 0,050
Soft Board 6 mm 0.120 Netinka šildomoms grindims
Cezar 5,5 mm 0.172 Netinka šildomoms grindims

Galbūt, šiluminei varžai artėjant prie maksimalios leistinos ribos, verta pagalvoti apie tinkamesnę šildomoms grindims dangą?

Gamintojo patvirtinimas ir grindų temperatūra

Jeigu dangos šiluminė varža atitiko reikalavimus, dar nereiškia, kad danga tiks šildomoms grindims, nebent tai būtų keraminės, akmens masės ar klinkerio plytelės. Jos tinka visos ir visų rūšių. Kitoms dangoms reikia ieškoti gamintojo patvirtinimo, kad danga tinka šildomoms grindims. Jei gamintojas to nenurodo, danga šildomoms grindims netinka.

Prie tinkamų dangų gamintojas visada nurodo išlygą, kad grindų temperatūra neturi viršyti 27 °C. Tai logiška, nes teisingai suprojektuotų ir įrengtų šildomų grindų (betono sluoksnio su išvedžiotais šildymo vamzdeliais) temperatūra neturi viršyti 26 °C. Prie aukštesnės temperatūros galimi medžiagos struktūriniai, spalvos ar savybių pasikeitimai. Kritiniais atvejais iš medžiagų į aplinką gali išsiskirti nepageidaujami junginiai.

Temperatūrinės siūlės

Nuo šildomų grindų neatsiejama tema yra temperatūrinės siūlės. Visa betono masė šildama nuo šildymo vamzdelių plečiasi ir remiasi į patalpų sienas. Atsiranda vidiniai įtempimai. Neigiamam plėtimosi poveikiui kompensuoti betone daromi grioveliai – temperatūrinės siūlės. Temperatūrinių siūlių išdėstymas mūsų šalyje nereglamentuotas. Užsienio šalių reglamentai ir susiklosčiusi praktika nurodo, kad pirmiausia temperatūrinės siūlės įrengiamos visu patalpos perimetru ir ties durų angomis ir to visiškai pakanka 20–30 m2 ploto patalpoms. Tam galima naudoti bet kokias izoliacines elastingas ir turinčias grįžtamąją deformaciją medžiagas. Dažniausiai naudojamos pūsto polietileno 1 cm storio juostos.

Temperatūrinės siūlės reikalingos:

  • didesnėms nei 30 m2 patalpoms su plytelių danga,
  • didesnėms nei 40 m2 patalpoms su kilimine danga,
  • vienas patalpos matmuo yra 8 m arba daugiau,
  • patalpa didesnė nei 25 m2, o ilgio ir pločio santykis 2:1,
  • vietose, kur vienos rūšies grindų danga pereina į kitą.

Plačiau: www.gilius.lt

Svarbu: grindyse įrengtos temperatūrinės siūlės turi būti atkartotos grindų dangoje. Kitaip gali atsirasti grindų dangos pažeidimai. Bet temperatūrinės siūlės patalpos nepapuošia. Kaip elgtis?

Lengviausia paslėpti patalpos perimetru einančią siūlę prie sienos tvirtinant grindjuoste. Prie plytelių grindų derės specialios keraminės grindjuostės. Pigesnis variantas yra iš plytelės išpjauta grindjuostė, o pjūvio vieta užglaistyta ir nudažyta sienos spalva.

Kiliminės ar PVC dangos grindims tiks iš tokios pat dangos padaryta grindjuostė. Visos šios grindjuostės klijuojamos prie sienos ir savo storiu visiškai uždengia centimetro pločio temperatūrinę siūlę.

Tarp plytelės ir grindjuostės matosi tarpelis, o kiliminės dangos grindjuostė uždengia jį visiškai. Beje, tokia grindjuostė ypač dera prie kiliminės ar PVC dangos, nes iš jos ir yra padaryta.

Prie sienos priklijuota plastikinė pasirinktos spalvos grindjuostė, į kurios griovelius įsideda dangos juosta.

Siūlę durų angose paslėps sujungimo juostelės. Jų formos įvairios ir galima sujungti skirtingų aukščių dangas.

Žemiau nuotraukoje matosi per kambarį einanti temperatūrinė siūlė uždengta T formos metaline juostele, skiriančia skirtingų spalvų plyteles.

Universalių patarimų nėra daug ir be savo išmonės neapsieisite. Sėkmės.

Pasidariau pats, kas ištaisys?

Pateikiame praktinį atvejį, kurį papasakojo klientas. Jis name įrengė grindinį šildymą, o kambariuose pasirinko skirtingą dangą: viename – keramines grindų plyteles, kitame – medžio parketlentes. Abu kambariai daugmaž vienodi, bet žiemą temperatūra kambaryje su parketlente yra trimis laipsniais žemesnė nei kambaryje su plytelėmis ir niekaip nepavyksta palaikyti norimos temperatūros abiejuose kambariuose. Jis visą „kaltę“ verčia parketlentėms ir ketina jas pakeisti plytelėmis. Panašu, kad tai tipinis „savamokslių specialistų“ veiklos rezultatas. Skirtingų dangų panaudojimas yra galimas ir problemų nesukelia, tik projektuojant būtina tai įvertinti. Šiuo atveju viskas būtų gerai, jei kambaryje su parketlentėmis šildymo vamzdeliai būtų sudėti tankiau nei patalpoje su plytelėmis arba patyrę specialistai būtų pasiūlę kitą lygiavertį sprendimą.

Sunku tik iš kalbų nuspręsti, kokią klaidą padarė kitas nepatenkintas šildomomis grindimis klientas, nes anot jo, miegamajame aukšta temperatūra trukdo poilsiui.

Panašūs atvejai tik patvirtina teiginį, kad šildomų grindų įrengimas nėra elementarus darbas, kurį gali atlikti bet kas.

Klausimai / atsakymai

Lina Auciunaite, 2024 03 5, 11:04
Klausimas:
Laba diena,

renovuojame naujas patalpas mokyklai-darželiui, turėsime apie 500 m2 grindų ploto. Norėsime pasiūlymo:
-Linoleumo danga
-Klojimo darbų kaina

Reikalavimai dangai:
-Praktiška
-Lengvai valoma, prižiūrima
- Marga (akmenukų imitacija)
- Vidutinės klasės

Jei turite klausimų, mielai atsakysiu
Iris (Raminta), 2024 03 5, 11:11
Atsakymas:
Laba diena, su Jumis susisieks vadybininkas.
Žilvinas, 2023 05 16, 13:16
Klausimas:
Sveiki,
Turiu įdėją ant šildomų betonių grindų išlieti molinę asla, tad norėčiau sužinoti ar esate susidurę su tokiu variantu? Nes įdomu ar laikui begant tokia danga išlaikytų paviršiu be įtrūkimų, žinoma neviršyjant šildymo temperatūros. Kaip suprantu iš jusų lenteles kad šilumos perdavimas per tokia danga būtų puikus aišku priklausomai nuo aslos storio.

Dėkui už atsakymą.
Maloniai Žilvinas...
Iris (Algirdas), 2023 05 16, 13:57
Atsakymas:
Su tokiu variantu nesusidūrėme.
Šildomų grindų betonas dengiamas kita danga, nes:

1. Danga vizualiai gražesnė nei betonas.
2. Danga yra lygesnė ir atsparesnė pažeidimamas nei betonas.

Molio asla minkšesnė ir pakankamai nelygi danga. Ją lengva pažeisti ir sunku valyti. Tikėtina, kad molyje galės atsirasti įtrūkimai, ypač tada, kai dalis aslos bus šlapia.

Siekiant sumažinti bet kokius šilumos perdavimo nuostolius, dar geresnis variantas būtų palikti atvirą betoną.

Į šilumos perdavimo nuostolius reikia atsižvelgti tada, kai norima naudoti šilumai nelaidžias ar beveik nelaidžias dangas (storos lentos). Šilumai laidžių dangų atveju (plytelė, molio asla ir pan.)

Skirtumo nepajusite nei fiziškai, nei pagal šildymo sąnaudas.
Tomas, 2023 01 11, 11:28
Klausimas:
Sveiki,
virtuvės zonoj yra išklotos akmens masės plytelės. Koks paprasčiausias būdas būtų įsirengti šildomas grindis, jei ant jų tiesiog bus patiestas nestoras kilimas? Grindų plotas apie 12kv/m. Kokį paklotą ir patį kilimėlį rekomenduotumėt? Ačiū už atsakymą.
Iris (Jovita), 2023 01 12, 15:23
Atsakymas:
Jūsų klausimas dviprasmiškas.
Virtuvės zonoje tiesti kilimą (ar kiliminę dangą) nerekomenduojama. Geresnis pasirinkimas būtų:
1. Paklotas LVT grindims (https://www.iris.lt/grindu-dangos/15931-secura-lvt-click-smart-n-15mm-118x53m-625m2-pak-paklotas-lvt.html) ir ant jo „plaukiojančiu“ būdu klojamos rakinamos LVT lentelės (https://www.iris.lt/41-lvt-pvc-lenteles-ir-plyteles?page=2).
2. Klijuojamos LVT lentelės (klijuojama tiesiai ant pagrindo, paklotas nereikalingas). Užsukę į Jums artimiausią „Iris“ saloną galėsite apžiūrėti siūlomą asortimentą ir išsirinkti patinkantį dizainą ir lentelių dydį.
Remiantis ES galiojančiais normatyvais (EN 1264-3) dangos (jei naudojamas paklotas tai dangos + pakloto), klojamos ant grindų su grindiniu šildymu, suminė šiluminė varža negali viršyti 0,15 m2K/W. Bet kuris iš šių dviejų variantų Jums garantuos optimalią šiluminę varžą, lengvą priežiūrą ir komfortą.

Jei ant plytelių norite įrengti šildomas grindis, patvirtinkite. Atsakysime.
Modestas, 2022 08 31, 09:16
Klausimas:
Sveiki,
Turiu klausymą dėl grindų. Pas mane yra šildomos grindys ir išklotos plytelėmis. Bet jos morališkai pasenosios.
Ar galima ant senų plytelių dėti naują dangą (bet ne be plyteles)?
Ar reikia lupti šalin senas plyteles.

Iš anksto dėkoju už atsakymą

Modestas S.
Iris (Mindaugas), 2022 08 31, 11:50
Atsakymas:
Senas plyteles nuimti nebūtina. Galite įsivaizduoti, kad ant šildymo vamzdelių paklotas storesnis betono sluoksnis.
Storesnis sluoksnis ilgiau šils, bet lėčiau vės. Nuolat gyvenamoje patalpoje pokyčių nepajusite.
kazimieras kalnikas, 2022 02 12, 20:26
Klausimas:
Sveiki , esame isivede oras vanduo grindini sildyma ,nusipirkom laminata Binyl PRO O.R.C.A. ORCA 1530 8mm noretumem paklausti koki paklota galetume deti ,aciu uz atsakyma
Iris (Egesta), 2022 02 14, 08:44
Atsakymas:
Šildomoms grindims tinkantys paklotai yra nurodyti lentelėje šiame puslapyje: https://www.iris.lt/blogas/sildomos-grindys-ar-visos-grindu-dangos-tinka-n258
Bendra pakloto bei laminato šiluminė varža neturėtų viršyti 0,15 (m2*K)/W.
Skaityti daugiau

Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas mūsų komandai. Ačiū!

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais vadybininkas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.