Gipsinis tinkas
Tokiu tinku nutinkuotas sienos paviršius bus ypač glotnus, be juntamų kruopelių. Toks paviršius būtinas sienas dažant arba labai plonų vinilo tapetų klijavimui. Jeigu tinkuotą sieną planuojate klijuoti plytelėmis, tinko paviršius neturi būti labai lygus. Todėl svarbu iškart tepti tinką tinkamu storiu, nes vėlesnis jo lyginimas būtų klaida: plytelės gerai prilimpa tik prie šiurkštaus paviršiaus.
Kitos šio tinko savybės: labai gerai sukimba su pagrindu, mažesnis nei kitų tinkų šiluminis laidumas. Todėl liečiant tinko paviršių juntama maloni šiluma. Šis tinkas apsorbuoja padidėjusią drėgmę iš aplinkos ir grąžina ją aplinkai išsausėjus: taip stabilizuojamas drėgnumas patalpoje.
Gipsinis tinkas išskirtinai lengvas, tinko sąnaudos mažos, su juo patogu dirbti. Tinko savybės, rodos, sufleruoja, kad savo namų sienų tinkavimui neabejotinai reiktų rinktis būtent šį tinką.
Deja, jis turi ir trūkumų. Gipsinis tinkas yra minkštesnis nei kalkių cemento tinkas, o juo tinkuotas sienos paviršius gana lengvai mechaniškai pažeidžiamas: kiekvienas prilietimas kietu daiktu paliks įbrėžimą. Šis tinkas bijo drėgmės, todėl tiks ne kiekvienai patalpai tinkuoti.
Vidaus patalpų mūro sienoms lyginti tinkamas THM Dolina Nidy gipsinis tinkas.
Kalkių cemento tinkas
Svarbus kalkių cemento tinko privalumas – nutinkuoto paviršiaus kietumas. Tokio tinko paviršiaus nagu neįrėši. Be to šis tinkas nebijo drėgmės ir šalčio, o cementas ir kalkės sukuria šarminę aplinką, nepalankią pelėsiui veistis.
Kalkių cemento tinkas du kartus sunkesnis už gipsinį ir dengiamas storesniu sluoksniu – didesnė išeiga. Išdžiūsta per ilgesnį laiką. Norint pasiekti gipsinio tinko lygumą, teks daugiau laiko ir medžiagų skirti paviršiaus glaistymui.
Minėtos tinkų savybės ir apsprendžia jų panaudojimo vietą. Visoms gyvenamoms vidaus patalpoms tinkamas naudoti ir gipsinis ir kalkių cemento tinkas. Pirmenybę dažniausiai teikama tam tinkui, kurio pagrindinė savybė svarbiausia – paviršiaus lygumas ar kietumas. Vidaus patalpų mūro sienoms tinkami cementiniai tinkai - Atlas ZW 330, Atlas ZT.
Lauko sienoms tinkuoti gipsinis tinkas netinkamas. Jis netiks ir ne nuolat šildomoms patalpoms tinkuoti, nes pašildžius ilgai nešildytą patalpą, ant sienų susikurs kondensatas, o kaip žinia, gipsinis tinkas neatsparus drėgmei. Kalkių cemento tinku reikia tinkuoti ir blogai apšiltintų ar visai nešiltintų patalpų sienas, kurios gali peršalti. Išorės mūro sienoms tinka Atlas ZW 330, Atlas ZT cementiniai tinkai.
Kompromisinis variantas - hibridinis tinkas. Jis apjungia gipsinio ir kalkių cementino tinko privalumus.
Subalansuota medžiagų sudėtis ir parinktos abiejų rišiklių proporcijos lemia, kad paruoštas tinko skiedinys pasižymi nepaprastai palankiomis savybėmis ir ypatybėmis: užtikrina aukštą patvarumą, kietumą ir paviršiaus atsparumą įbrėžimams, taip pat suteikia puikų sukibimą su pagrindu, naudojamas cementinis rišiklis pagerina tinko atsparumą drėgmei. Tokį tinką galima naudoti patalpose su mažiau palankiomis aplinkos sąlygomis.
Sienoms lyginti dažnai naudojami ir mašininiai tinkai, kuriuos ant pagrindo galima užnešti mechaniniu būdu, pvz., Atlas ZTM mašininis tinko mišinys.
Dekoratyvinis tinkas kartais klaidingai priskiriamas prie tinkų sienoms lyginti. Dekoratyvinis tinkas yra sienų apdaila. Plačiau apie tai: https://www.iris.lt/blogas/dekoratyvinis-tinkas-n266