Sandara
Standartinę laminato lentą sudaro mažiausiai trys sluoksniai. Pirmasis sluoksnis – tas, kurį matome ir kuriuo vaikštome. Jis nėra vientisas, o supresuotas iš kelių. Vienas iš jų – derva apdorota celiuliozė su piešiniu, o jį nuo nusidėvėjimo, chemikalų, šviesos ir temperatūros poveikio saugo kitas permatomos dervos apsauginis sluoksnis. Bendras jų storis svyruoja nuo 0,2 iki 0,9 mm. Vidurinis sluoksnis – medžio plaušo plokštė. Sluoksnio storis 6–10 mm. Medžio plaušo plokštė gali būti skirtingo tankio.
Tankesnė yra tvirtesnė. Galima teigti, kad sunkesnis laminatas yra kokybiškesnis. Šiame sluoksnyje išfrezuojami ir laminato lentas tarpusavyje surakinantys užraktai. Apatinis sluoksnis stabilizuoja visą gaminį. Medžio plaušo plokštė, veikiama drėgmės ir temperatūros, keičia matmenis. Apatinis sluoksnis mažina šių kitimų įtaką ir išlaiko laminato lentos formą stabilia. Šis sluoksnis gaminamas iš impregnuoto popieriaus, faneros plastiko ar kitų medžiagų. Jo storis 0,1–0,2 mm. Visi sluoksniai tarpusavyje supresuoti. Laminatas gaminamas 5, 6, 7, 8, 9, 10 arba 12 mm storio.
Atsparumo klasės
Nors pagal atsparumą dėvėjimui laminatas skirstomas į buitinį – 21, 22 ir 23 atsparumo klasės bei skirtą visuomeninėms patalpoms – 31, 32, 33 ir 34 atsparumo klasės, bet prekybos vietose dažniausiai rasime tik pastarosios klasifikacijos gaminius. To priežastis – naujos technologijos leidžia pagaminti vis kokybiškesnį laminatą ir pigiausio žemiausios atsparumo klasės laminato poreikis nyksta.
Raštai
Ne kiekvienas atskirs, ar patalpoje paklotas tikras medis, ar jį imituojantis laminatas. Kokybiškų raštų pasirinkimas neapsiriboja vien tik medžio imitavimu – galima rasti plytelių, akmens, audinį ar betoną imituojančių raštų. O ir raštas raštui nelygu. Aukštesnės klasės ir kainos laminato raštas atkartoja kiekvieną medžio lentos griovelį ar šakelę taip, kad juos galima užčiuopti. Naujausios technologijos sukuria trimatį (gilų) vaizdą. Medžio rievių natūralumo pojūtį sustiprina matinių ir blizgančių paviršių derinimas. Be abejo, šie efektai brangina gaminį, bet vidutiniškai laminatas gerokai pigesnis už natūralų medį. Pirmiausia dėl to, kad didžiąją laminato lentos dalį sudaro presuotos medienos dulkės, gaminamos nenaudojant kokybiškos medienos. Norint pagaminti egzotinės medienos išvaizdos laminuotas grindis, nereikalingas medienos transportavimas per pusę pasaulio. Tiks vietinė žaliava, o įspaustas egzotinio medžio piešinys nesiskirs nuo tikrojo. Tikrų tokių medžio lentų kaina būtų kosminė.
Paklotas po laminatu
Paklotas po laminatu būtinas visada. Jis kompensuoja paviršiaus nelygumus, dalinai izoliuoja garsą ir sulaiko nuo pagrindo sklindantį šaltį ir drėgmę. Pakloto storis gali būti nuo 1 iki 6 mm ar net ir daugiau. Jų techninės charakteristikos ir kaina labai skiriasi. Geriausi iš jų, kainuojantys nuo keleto eurų – geras garso ir drėgmės izoliatorius, patys pigiausi dažniausiai savo savybes praranda nesulaukę nė metų. Tada arba kaimynai skundžiasi dėl nuolatinio kaukšėjimo virš galvos arba neaišku, ko imtis dėl grindų išsikraipymo. Jeigu pasirinkote paklotą, kuris nėra ir hidroizoliatorius, po juo būtina pakloti drėgmę izoliuojančią plėvelę. Ji neleidžia iš pagrindo kylančiai drėgmei susigerti į laminatą. Nemanykite, kad drėgmę išskiria tik naujai įrengtas pagrindas. Drėgmė atsiranda ir senos statybos pastatuose. Hidroizoliacijos nereikia ant medinių ar medžio plokštės pagrindo.
Jeigu sumanėt įsirengti šildomas grindis, geras, bet tam nepritaikytas paklotas po laminatu gali tapti priešu. Šiuo atveju ypatingai svarbus pakloto šiluminis laidumas. Daugiau apie tai skaitykite Šildomos grindys. Ar visos grindų dangos tinka?
Įrengimas
Laminatas – greitai klojama grindų danga. Nuolat tobulinami užraktai vis lengvina šį procesą. Naujausios kartos jungtys, leidžia jungti po vieną lentą eilėje, kai ankstesnieji leisdavo surakinti tik visą eilę iš karto. Nepriklausomai nuo užrakto šį darbą gali atlikti ir vienas žmogus. Paprastai laminatas pradedamas kloti nuo patalpos kampo. Klojimo kryptį galite rinktis pagal norimą matyti rašto kryptį. Dažnai gamintojai rekomenduoja kloti laminato panelius išilgai pagrindinio šviesos šaltinio. Taip mažiau pastebimos sujungimo siūlės. Klojant svarbu palikti tarpus tarp laminato ir sienų bei visų pasitaikančių kliūčių (vamzdžių, kolonų). Jeigu patalpos didelės, reikia palikti siūles išsiplėtimui kompensuoti. Paprastai tam tikslui naudojami jungiamieji paguldytos H raidės formos profiliai. Detaliai tai aprašoma Laminato klojimas.
Drėgmei atsparus laminatas
Daugelis žino, kad laminuota grindų danga yra jautri drėgmės poveikiui. Išliejus ir laiku neišvalius skysčių ar per šlapiai valant grindis, laminatą galima sugadinti nepataisomai. Tačiau situacija pasikeitė. Mūsų parduodamo laminato gamintojai geba pagaminti kokybišką, drėgmei atsparų laminatą. Jį galima kloti ir patalpose, kuriose yra didesnė drėgmė, pavyzdžiui, virtuvėse, koridoriuose ar net vonios kambariuose.
Vandeniui atsparus laminatas gali atlaikyti sąlytį su vandeniu ilgesnį laiką nesugadinant grindų dangos. Jis padengtas specialiu vandeniui atspariu sluoksniu, kuris neleidžia skysčiams prasiskverbti į laminato pagrindą ir apsaugo grindis nuo deformacijos.
Svarbu žinoti, kad toks laminatas vis tiek nebus visiškai atsparus vandeniui kaip plytelės, todėl bet kokį išsiliejusį skystį reikia nuvalyti, neleidžiant jam išdžiūti.