Grindų plytelių slidumas

plyteliu_slidumo_tikrinimas.jpgVieningos europinės normos, nusakančios plytelių slidumą, nėra. Labiausiai pripažinti ir dažniausiai naudojami pagal Vokietijos standartus DIN atliekami bandymai ir klasifikacijos. Skirtingos klasifikacijos taikomos priklausomai nuo to, basa ar apauta koja bus vaikštoma patalpoje.

Plytelių slidumas dėvint avalynę nustatomas pagal standartą DIN 51130 (dar kitaip vadinamas rampos arba R metodas).

Bandymas atliekamas didinant alyva padengtos, plytelėmis apklijuotos plokštumos pasvirimo kampą, kol nuo jos pradeda slysti žmogus, dėvintis batus. Pasvirimo kampas, kuomet pradeda slysti žmogus, laikomas kritiniu kampu ir pagal tai nustatoma slidumo klasė – R reikšmė.

slidumas_devint_avalyne.png Plytelių slidumas (R) dėvint avalynę
R Kampas Naudojimas
R9 ≥6–10° mažiausia tinkama reikšmė viešose patalpose – koridoriuose, holuose
R10 ≥10–19° sandėliuose, nedidelėse virtuvėse ir pan.
R11 ≥19–27° virtuvėse, automobilių plovyklose, skalbyklose ir pan.
R12 ≥27–35° mėsos apdorojimo cechuose, pramoninėse virtuvėse, pieninėse ir pan.
R13 ≥35° skerdyklose, aliejaus gamybos patalpose, odos raugyklose ir pan.

Plytelių slidumas basomis kojomis ant šlapių plytelių nustatomas pagal standartą DIN 51097. Bandymas atliekamas tokiu pat principu, kaip ir nustatant R reikšmę, tik plytelių paviršius šlapias, o testuotojas būna basakojis. Priklausomai nuo rezultato, neslidžios plytelės skirstomos į tris grupes, žymimas raidėmis A, B ir C:

slidumas_basai_kojai.png Plytelių slidumas basomis kojomis
Grupė Kampas Naudojimas
A  ≥12° dažniausiai sausos patalpos, kur vaikštoma basomis, persirengimo kabinos (sausos)
B  ≥18° dušo kabinos, šalia baseinų esantys plotai, persirengimo kabinos (drėgnos), šlapiai dezinfekuojamos patalpos
C  ≥24° plotai, esantys po vandeniu (pvz., laiptai į baseiną, pėdų baseinai (vonios), burbulinės vonios, nuožulnūs baseino kraštai)

Skysčių pasiskirstymo rodiklis

Rodiklis žymimas raide V ir atitinkamu skaičiumi, kuris nurodo, kiek kubinių centimetrų skysčio gali pasiskirstyti viename kvadratiniame plytelės decimetre, neįtakojant jos slidumo:

Skysčių pasiskirstymo rodiklis slidumo_apskaiciavimas.png
V4 4 cm3/dm2
V6 6 cm3/dm2
V8 8 cm3/dm2
V10 10 cm3/dm2

Papildoma informacija

  • gamintojai plytelių slidumą nurodo kataloguose prie grindų plytelės aprašymo arba atskirai pateiktose lentelėse. Jeigu slidumas nenurodytas – plytelė yra slidesnė nei R9 arba A ir jos negalima vadinti neslidžia. Ta pati plytelė gali būti neslidi su apavu ir basa koja. Tuomet tai dvejopai ir žymima, pvz., R13 C;
  • gamybos metu plytelių slidumas mažinamas įvairiais būdais: gaminamas reljefinis plytelės paviršius arba paviršiuje papildomai įmaišoma neslidžių medžiagų;
  • kadangi nei ES, nei Lietuvoje plytelių slidumą reglamentuojančių reikalavimų nėra;
  • kiekvienas patalpų savininkas pats turi pasirūpinti saugumu, t. y. jis pats yra atsakingas už tinkamo slidumo plytelių parinkimą;
  • dažnai reikiamas rezultatas negali būti pasiektas tik renkantis neslidžias plyteles. Efektyvu yra naudoti ir kitas priemones slidumui mažinti. Vonioje labiau tiks specialus kilimėlis nei ypač neslidžios plytelės. Norint turėti neslidžius lauko laiptus be papildomų priemonių – taip pat sunkus uždavinys;
  • neslidi plytelė turi ir trūkumų – ji sunkiau valosi. Todėl visais atvejais patariame ieškoti kompromiso tarp plytelės slidumo ir praktiškumo.
(Balsų: 22)

Klausti ar komentuoti galite po kiekvienu straipsniu.
Atsakymą į klausimą rasite šiame puslapyje ir savo el. pašte.Komentarai

Tomas Tareilis
Laba diena. Ar yra nustatytos normos ar reikalavimai vidaus laiptų plytelių slidumo klasei? Ačiū
Iris (Mindaugas)
Laba diena,
Reikalavimų nėra. Plytelės ir vidaus laiptai turi būti neslidūs, o mažiausia neslidžios plytelės reikšmė yra R9. Jeigu plytelei nėra nustatyta R reikšmė, tai plytelė nėra neslidi. Daugiau galite pasiskaityti:http://www.iris.lt/prekes/plyteles/info/apie-plyteles/slidumas/
Skirtingai nuo lauko laiptų vidaus laiptai įprastai yra sausi, tad ir pakanka plytelių su R9. Dar didesnio neslidumo plytelės yra su reljefiniu paviršiumi (R10). Laiptams daromos specialios pakopinės plytelės su iškilusiais brūkšneliais arba su 5-7 grioveliais - įpjovimais, kad pakopos pradžia taptų labiau neslidi (minimum R10 reikšmė). Keli pvz.:
http://www.iris.lt/e-parduotuve/29-8-119-8-intero-silver-stop-mat-ak-m-pakopa
http://www.iris.lt/e-parduotuve/29-8-59-8-arkesia-bianco-stop-mat-ak-m-pakopa-1
http://www.iris.lt/e-parduotuve/29-6-119-8-st-industrio-beige-mat-ak-m-pakopa
Diana
Sveiki,
Reikalingos plytelės katilinei ir garažui, šviesios spalvos. Pasirinkkme iš Keraben nature bone 640458.Ar tinkamas mūsų pasirinkimas bútent garažui, kur bus statomi automobiliai, ar šios plytelės nebijo tepalo, jei pabegs iš automobilio ar nesusigers į plyteles? Jei netinkamas pasirinkimas, ką rekomenduotumėte iš šviesių plytelių garažui?
Iris (Mindaugas)
Laba diena,
Viskas gerai, tepalus ar kitus nešvarumus nuvalysite nuo paviršiaus.


(Jūsų el. paštas nebus viešinamas)

© 2021   Visos teisės saugomos.