Laminato klojimas

Laminato klojimas

Dalintis:

Laminato klojimas – gana greitai atliekamas darbas. Šio darbo sudėtingumas ir trukmė labai priklauso nuo laminato užrakto konstrukcijos. Vos ne kiekvienas laminato gamintojas nuolat modifikuoja užraktą, todėl truputį skiriasi ir laminato klojimas. Kiekvienoje laminato pakuotėje pridedama instrukcija, kurioje detaliai aprašomas būtent to gamintojo laminato klojimas. Ja ir vadovaukitės. Čia aprašytas laminato klojimas su senesnės kartos užraktais leis Jums suprasti darbų nuoseklumą ir pagrindinius reikalavimus. Jūs galėsite nuspręsti, ar klosite savarankiškai, ar samdysite meistrą. Naujos kartos užraktai leidžia jungti po vieną lentą eilėje, todėl darbas bus lengvesnis nei čia aprašyta. Sąvoka plaukiojančios grindys reiškia, kad laminatas klotas jungiant atskiras lentas užraktais, o ne priklijuojant jas prie pagrindo.

PARUOŠIMAS

Supakuotas laminuotas grindis sukraukite horizontaliai viduryje patalpos, kurioje jos bus klojamos, palikite 48 valandoms [1]. Tinkamiausia grindų klojimui temperatūra 22 °C, santykinis oro drėgnumas apie 55 %. Medžiagos ir būtini įrankiai: PE-folija (hidroizoliacijai), kaištai atstumui fiksuoti, paklotas, pjūklas, pieštukas, liniuotė [2].

Paviršius. Plaukiojančios grindys gali būti montuojamos ant bet kurio kieto paviršiaus: betono, asfalto, medžio drožlių plokščių ar lentų grindų. Paviršius turi būti sausas, švarus ir lygus: nelygumai ne didesni nei 3 mm vienam metrui [3].

Nesenai išlietos betoninės grindys turi būti paliekamos išdžiūti. Patalpa gerai ventiliuojama.

Orientaciniai džiūvimo terminai:

  • savaitė džiūvimo kiekvienam grindų sluoksnio storio centimetrui, jei sluoksnio storis iki 4 cm,
  • dvi savaitės džiūvimo kiekvienam grindų sluoksnio storio centimetrui virš 4 cm. Viso 6 cm sluoksnis turi džiūti (1 x 4) + (2 x 2) = 8 savaites,
  • specialistams šis reikalavimas nusakomas kitaip: betono drėgmė neturi viršyti 2,5 % (CM metodas).

Plaukiojančios grindys be tinkamo pakloto – neįmanomos. Jis suteikia tinkamą atramą laminatui ir užtikrina grindų ilgaamžiškumą. Nesvarbu, kokį paklotą klosite, prieš tai būtinai paklokite drėgmę izoliuojančią plėvelę (čia rašoma PE-folija), išskyrus atvejus, kai pats paklotas turi drėgmę izoliuojantį sluoksnį.

Atidžiai patikrinkite panelių kokybę. Panaudotiems paneliams pretenzijos nepriimamos [4].

Laminato grindys – plaukiojančios grindys. Negalima klijuoti, prisukti, prikalti ar kitokiu būdu (pvz. su durų stabdikliu) pritvirtinti prie pagrindo [5]!

Kilimines dangas reikia pašalinti – netinkamas pagrindas. Einant laminuotu paviršiumi, kai po juo yra kilimas, jaučiamas spyruokliavimas, o tai suardo išpjovos-kaiščio jungtį. Kiliminė danga turi būti taip pat pašalinta ir dėl higieninių priežasčių [6].

Laminato grindys netinka šlapioms patalpoms – voniai, saunai, rūsiui [7].

Ant mineralinių pagrindų apsaugai nuo drėgmės PE-folijos juostos dedamos apie 20 cm užklojant vieną ant kitos ir sulipdomos lipnia juosta, o jos kraštai prie sienos užriečiami apie 5 cm. Ant viršaus klojamas paklotas. Jo juostos tik suglaudžiamos, bet nedengiamos viena ant kitos [8]. Ant medinio pagrindo (plokštės, lentos), PE-folija nededama.  

Grindinis šildymas. Laminuotos grindys gali būti klojamos ant šildomų grindų su sąlyga, kad vamzdeliai yra ne mažesniame nei 3 cm gylyje nuo grindų paviršiaus ir temperatūra grindų paviršiuje neviršija 27 °C [9].

Svarbu:

  • prieš laminato klojimą išjunkite grindinį šildymą. Grindų paviršiaus temperatūra neturi viršyti 18 °C prieš, per ir 24 h po klojimo,
  • paklokite drėgmę izoliuojančią plėvelę, paklotą ir laminuotas grindis. Įsitikinkite, ar paklotas tinka šildomoms grindims,
  • 24 h – minimalus laiko tarpas tarp klojimo darbų pabaigos ir grindinio šildymo įjungimo. Venkite staigių temperatūros pokyčių. Keiskite temperatūrą palaipsniui – daugiausiai 5 °C per dieną,
  • drėgmė patalpoje negali viršyti 1,5 % (CM metodas),
  • perskaitykite reikalavimus grindų dangos šiluminiam laidumui Šildomos grindys. Ar visos grindų dangos tinka?

Prieš klojimą laminato panelius surūšiuokite pagal pageidaujamą medienos struktūrą ir spalvinius niuansus. Atidarytą paketą iškart sunaudokite!

Klojimas. Rekomenduojame panelius kloti išilgai nuo pagrindinio šviesos šaltinio [10].

Pagal sienos nelygumus reikia atpjauti pirmą panelių eilę. Bet prieš tai pamatuokite patalpos plotį ir įvertinkite, koks plotis liks paskutinei panelių eilei. Bet kuris panelis negali būti siauresnis nei 5 cm. Įvertinę tai, pasirinkite pirmos ir paskutinės eilės panelių pločius.

Pradėkite klojimą kairiame patalpos kampe. Panelį dėkite kaiščiu (užrakto atsikišusia dalimi) į sieną ir atitraukite nuo abiejų sienų 12–15 mm, įkišdami kaištus. Atstumo laikykitės ir prie šildymo vamzdžių, laikančiųjų atramų, durų stabdiklių ir t. t. [11]. Nepaisant 48 h aklimatizacijos, laminuotos grindys išliks jautrios drėgmės bei temperatūros pokyčiams ir po suklojimo, t. y. trauksis ir plėsis priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Tam plėtimuisi tarpeliai būtini.

Antrą panelį galu 30° kampu įkiškite į jau gulinčio pirmojo panelio išpjovą [12] ir padėkite lygiai ant grindų. Dėkite kitus panelius iki 1-os eilės pabaigos.

Paskutinįjį eilės panelį [13] tiksliai atsimatuokite. Tam pridėkite jį šalia paskutinio 1-os eilės panelio ir pristūmę galą prie sienos, pažymėkite reikiamą ilgį. Nepamirškite kaišto. Nupjautą panelį pasukite 180° ir prijunkite prie eilės. Kraštų nesugadinsite, jei pjovimo metu dekoratyvinė pusė bus apačioje. Kiekvieną naują eilę pradėkite su prieš tai buvusios eilės panelio likučiu (mažiausiai 20 cm ilgio) arba su puse panelio [14, 15]. Nėra gerai, jei panelis trumpesnis nei 30 cm ar ilgesnis nei 95 cm, o atstumas tarp gretimų siūlių suduriant galais turi būti mažiausiai 30 cm.

Antros eilės panelį dėkite taip, kad 1-os ir 2-os eilės panelių ilgosios pusės gulėtų paraleliai viena ant kitos, bet nebūtų įspaustos [15], t. y. 2-os eilės kaištis gultų ant 1-os eilės išpjovos. Užraktų surakinti nereikia kol nesudėta visa 2-a eilė kaip tai buvo daroma 1-oje eilėje [16, 17].

Kai 2-a sukomplektuota eilė jau guli šalia 1-os eilės, reikia 2-ąją eilę pakelti apie 3–4 cm ir pirmą panelį pastumti taip, kad 2-os eilės panelių kaiščiai įsistumtų į 1-os eilės išpjovą [18]. Padėję panelį ant grindų, galutinai užfiksuokite jungtį. Šį veiksmą reikia kartoti išilgai 2-os eilės (užtrauktuko metodas), iki 1-os ir 2-os eilės visi paneliai susijungs vienas su kitu be siūlių ir aukščio skirtumo. Kitų eilių klojimo eiga tokia pat, kaip ir 2-os eilės [19].

Klojant ilgesnius arba platesnius negu 8 m paviršius, būtina daryti mažiausiai 2 cm pločio tarpus – šilumines siūles [20]. Tik toks laminato klojimas yra teisingas. Šiluminė siūlė turi būti daroma ties kiekviena durų stakta. Siūlės dengiamos profiliais.

Šildymo vamzdžiams gręžiamos 3 cm didesnės angos nei vamzdžio skersmuo. Eiga parodyta [21, 22, 23] paveikslėliuose.

Medinių durų staktą reikia sutrumpinti tiek, kad po jomis tilptų panelis su 2–3 mm atsarga [24, 25].

Išklojus visą patalpą, pašalinkite visus kaiščius [27].

Pabaigai pritvirtinkite prie sienos 40–50 cm atstumu grindjuosčių apkabas ir įkiškite tinkamai supjautas grindjuostes [28]. PE-folijos išlindusius kraštus irgi paslėpkite po grindjuostėm.

Valymas ir priežiūra. Grindis šluokite arba siurbkite siurbliu [29].

Naudokite tik laminato gamintojo nurodytas valymo priemones. Netinka priežiūros priemonės ir valikliai su aliejumi, vašku. Laminato grindų negalima poliruoti [29].

Purvą šluostykite tik su gerai išgręžtu skuduru. Išpiltas ir nedelsiant neišvalytas vanduo sugadins grindis [30]! Ypač atsargiai elkitės su ant laminato statomais gėlių vazonais: būtinai naudokite vandens nepraleidžiančius padėklus. Tvirtai įsigėrusius nešvarumus valykite purškiamu valikliu arba acetonu.

Saugokite grindis nuo įbrėžimų arba įspaudimų! Įėjimo vietose padėkite pakankamai didelį kilimą purvui surinkti. Baldų kojas paklijuokite veltinio gabalėliais. Nenaudokite kėdžių su ratukais be apsauginio kilimėlio [31].

Klausimai / atsakymai

Birutė, 2023 11 9, 11:41
Klausimas:
Patarkite, dėl laminato klojimo , kai durys iki pat apačios grindų ir netelpa laminatas, kaip laminuoti ?
Ačiū
Iris (Algirdas), 2023 11 9, 11:47
Atsakymas:
Nupjaukite durų apačią.
Ana, 2021 03 20, 09:04
Klausimas:
Laba diena, norėtume pasiteirauti dėl laminuotų grindų klojimo darbų.
Patalpa yra 58,19 m2. Įvyko laminuotų grindų užliejimas virtuvės pusėje, nuo čia ir buvo pradėti laminuotų grindų montavimo darbai. Klausimai būtų tokie:
1. Ar teisingiausia demontavimo darbus pradėti nuo ten, kur pasibaigė klojimo darbai? T. Y. išrinkti laminuotas grindų lentas iki tos vietos, kur buvo užlieta?
2. Kokia alternatyva būtų neišrenkant grindų dangos iki užlietos vietos? Galbūt galima išpjauti ir nuardyti? Ar šiuo atveju būtinai reikės dėti sujungimo juostą/slenkstį jei laminuotos grindų dangos spalva skiriasi nors ir gamintojas tas pats (skiriasi partijos ir gamybos metai)?
Iris (Marius), 2021 03 29, 06:41
Atsakymas:
Laba diena,
Taip, demontuoti paprasčiausia ir tikslingiausia būtų nuo krašto, kuriame pabaigėte kloti. Tokiu būdu ardant padarysite mažiausiai (arba jokios) žalos laminato užraktams. Ardydami neskubėkite, kad nepažeistumėt užraktų.
Jei tiksliai žinote iki kur buvo užlieta – tiek ir užteks išrinkti. Įprastas išrinkimas būtų paprasčiausias demontavimo variantas.
Dėl atspalvio skirtumo – taip, skirtumas bus matomas. To priežasčių yra keletas – skirtingos gamybos partijos bei šviesos/saulės/dėvėjimosi poveikis jau suklotam laminatui.
Sujungimo juosta/slenkstis nebūtina, nes atspalvio skirtumai vis tiek matysis (jei tai viena patalpa).
Geriau ardyti visą patalpą ir senas lentas maišyti su naujomis. Jei naujų lentų gerokai mažiau nei senų – galit naujas dėt mažiau pastebimose vietose (po baldais, patalpos kraštuose).
Egidijus, 2021 03 18, 12:22
Klausimas:
grindys medines,beveik lygios,taciau vienoje vietoje yra "duobe",mazdaug 50 ant 20 cm .Ar galima si nelyguma uzglaistyti ,sakykim plyteliu kliju ir pva kliju misiniu.
Iris (Algirdas), 2021 03 18, 13:38
Atsakymas:
Laba diena,
Jeigu šias grindis ketinate kažkuo uždengti (laminatu), duobę sulyginkite medžio plaušo arba PVC dangos gabalu. Paprasčiau.
Algimantas, 2021 02 12, 20:20
Klausimas:
Sveiki, ar galima laminatą klijuoti prie medinių grindų? Aciū
Iris (Egesta), 2021 02 15, 07:48
Atsakymas:
Laba diena,
Galima, jei medinės grindys yra kietos, stabilios ir lygios: nelygumai ne didesni nei 3 mm vienam metrui.
Klijuoti laminato negalima. Jis yra klojamas plaukiojančiu būdu. Ši grindų danga briaunose turi specialius užraktus, kuriais lentos patikimai sujungiamos.
Olis, 2021 01 12, 18:28
Klausimas:
Sveiki,

šiuo metu bute sumontuotas 10 mm storio laminatas, po grindų danga ant betoninio pagrindo paklota garo plėvelė, bei 7mm storio žalias, medžio plaušų paklotas "Konstruktor".
Problema tame, kad grindys bute sumontuotos prieš kelias dienas, o po jas vaikstant girdimas traškėjimas. Šiuo metu svarstau demontuoti grindis ir pakeisti grindų paklotą į 5mm storio putu poljetileno plėvelę, o ant jos papildomai kloti 2mm storio kamštinį paklotą.
Kaip manote ar toks sprendimas padėtų atsikratyri grindų girgždesio ? Taip pat paklotas po grindimus turėtų būti apie 7mm storio, siekiant sulyginti grindų aukštį bute.

Iš anksto dėkoju už atsakymą.
Iris (Marius), 2021 01 13, 08:36
Atsakymas:
Laba diena,
Braškėjimas gali atsirasti dėl grindų paviršiaus įtempimų. Pavyzdžiui, jei tarp grindų dangos ir sienos (ar kitų stacionarių kliūčių: kolona, vamzdis ir t.t.) nebuvo paliktas pakankamo pločio tarpelis (8-10 mm) išsiplėtimui.
Kita priežastis – nelygus pagrindas. Didelių nelygumų nekompensuos ir 7 mm paklotas. Paklotas nėra skirtas aukščių sulyginimui. Grindų paklotų kloti keliais sluoksniais negalima.
Skaityti daugiau

Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas mūsų komandai. Ačiū!

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais vadybininkas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.