Visi plytelių klijai yra klasifikuojami ir ženklinami pagal standartą EN 12004. Šis Europos standartas taikomas keraminių, akmens masės ir klinkerio plytelių klijams, kurie naudojami klijuoti plytelėms prie vidinių ir išorinių sienų, grindų ir lubų. Keraminių plytelių klijai gali būti naudojami kitų tipų plytelėms (gamtinio ir dirbtinio akmens bei kt.) klijuoti, jeigu jie nekenkia toms medžiagoms.
Mus dominančių klijų žymėjimų reikšmės:
C – cementiniai klijai,
1 – normalaus rišimo plytelių klijai – lipnumas po 28 dienų ≥0,5 N/mm2,
2 – pagerintų parametrų plytelių klijai – padidėjęs lipnumas, po 28 dienų ≥1,0 N/mm2,
F – greitojo rišimo plytelių klijai – lipnumas ≥0,5 N/mm2, matuojamas ne vėliau nei po 6 valandų,
T – mažesnio slysmo plytelių klijai – slysmas iki 0,5 mm,
E – ilgesnės tinkamumo trukmės plytelių klijai – lipnumas po 28 dienų ≥0,5 N/mm2, nepaisant, kad trukmė nuo klijų užtepimo iki plytelės pridėjimo yra bent 30 minučių,
S1 – klijų parametras, nusakantis, kad paviršius su sustingusiais klijais lieka nepažeistas jam įlinkus 2,5–5 mm.
Jei lentelė jūsų naršyklėje tinkamai neveikia ar yra nepatogi naudotis, galite parsisiųsti PDF variantą (556 KB).
● – gali būti naudojami šiam tikslui,
●● – ypač rekomenduojami šiam tikslui
Informaciją apie klijų išeigą, paruošimo ir naudojimo instrukciją rasite paspaudę ant klijų paveikslėlio lentelėje.
Netinkamo klijų parinkimo pasekmės išryškėja ne iškart – dažnai po keleto metų, o klaidos taisymas reiškia darbo perdarymą. Mažiau rizikuosite, sugaišę keletą minučių pateiktos lentelės peržiūrėjimui.
Lentelėje matome, kad plytelių klijų tipo parinkimą lemia:
Klijų sukibimas su plytele ir pagrindu labai priklauso nuo plytelės ir pagrindo savybės „priimti“ vandenį iš klijų. Kuo daugiau vandens „priima“ paviršius, tuo lengviau klijai sukimba su juo (pagrindu ar plytele). Mažų įmirkių paviršiams klijuoti į klijus dedami įvairūs priedai. Jie gerina sukibimą, bet didina klijų kainą.
Lentelės kairėje pusėje yra paprastesni ir dėl to pigesni klijai, dešinėje – sudėtingesnėm sąlygom naudojami klijai, pasižymintys specialiomis savybėms. Tokių klijų kaina yra didesnė.
Lentelėje yra pateikti dviejų tarpusavyje konkuruojančių prekinių ženklų – Atlas ir Ceresit plytelių klijai. Iš Lietuvos rinkai žinomų plytelių klijų gamintojų būtent šiuos pasirinko mūsų įmonė. Daliai mūsų klientų (statybinės įmonės) labiau patinka dirbti su vienais klijais, kitai daliai – su kitais. Ir vieno, ir kito gamintojo produktai patikimi ir visiškai atitinka standartų reikalavimus.
Toliau panagrinėsime keletą plytelių klijų parinkimo atvejų.
Šildomos grindys – gana sudėtingas įrenginys. Pagrindinė rizika – dėl temperatūros pokyčių besiplečiantis ir besitraukiantis betonas per klijų sluoksnį veikia plyteles ir gali jas suplėšyti. Plėšančioms jėgoms sumažinti turi būti naudojami elastingi plytelių klijai. Kuo klijai elastingesni, tuo labiau sušvelnina neigiamą poveikį.
Elektriniu kilimėliu šildomų grindų „sumuštinis“ yra plonesnis ir atsirandančios deformacinės jėgos yra silpnesnės nei šildymo vamzdeliais atveju. Todėl elektra šildomoms grindims plytelių klijai gali būti „silpnesni“ nei vamzdeliais šildomoms grindims.
● – gali būti naudojami šiam tikslui,
●● – ypač rekomenduojami šiam tikslui
Renkantis klijus, privalu atsižvelgti ir į plytelių rūšį. Jei šildomoms grindims pasirinkote keramines ar klinkerio plyteles, klijai gali būti tik elastingi. Akmens masės plytelėms klijuoti rekomenduojame pasirinkti sudėtingesnius klijus, o klijuoti natūralų akmenį ar granitą tokiais klijais būtina. Stiklo mozaiką ar marmurą reikia klijuoti baltais klijais. Jie nepakeis dangos spalvos.
Renkant klijus šildomoms grindims daryta prielaida, kad plytelės klijuojamos ant naujai įrengtų betoninių grindų. Iš lentelėje siūlomų klijų galima rinktis paprastesnius, jei betonas šildomoms grindims yra su elastingumą didinančiais priedais.
Lentelės kairėje pusėje yra paprastesni ir dėl to pigesni plytelių klijai, dešinėje – elastingesni ir sudėtingesni, pasižymintys specialiom savybėm. Tokių klijų kaina yra didesnė.
Klijuojant plyteles terasoje ar balkone tiks ne bet kokie plytelių klijai. Šalčio ir drėgmės poveikiui atsispirti gali tik lentelėje nurodyti ypač elastingi (ir brangūs) klijai. Stiklo mozaika ir natūralus marmuras klijuojami baltais klijais, kad nepakeistų dangos spalvos. Yra specialūs plytelių klijai didelio formato grindų plytelėms (60 x 60 cm ir daugiau) klijuoti.
Atkreipkite dėmesį, kad lauko sąlygom tinka ne visos plytelės. Tinkamos nurodytos lentelėje.
● – gali būti naudojami šiam tikslui,
●● – ypač rekomenduojami šiam tikslui
Gyvenamosiose patalpose naudojamiems klijams nėra keliami ypatingi reikalavimai. Jei pagrindai vienodi, o plytelių rūšis yra ta pati, sienoms ir grindims tinka tokie pat klijai, išskyrus Atlas Plius Mega klijus, kurie naudojami didelio formato plytelių (60 x 60 cm ir daugiau) klijavimui tik ant grindų. Jeigu norėsite grindines didelio formato plyteles klijuoti ant sienos, rinkitės kitus klijus.
● – gali būti naudojami šiam tikslui,
●● – ypač rekomenduojami šiam tikslui
Klijų sukibimas su plytele ir pagrindu labai priklauso nuo plytelės ir pagrindo savybės „priimti“ vandenį iš klijų. Kuo daugiau vandens „priima“ paviršius, tuo lengviau klijai sukimba su juo (pagrindu ar plytele). Mažų įmirkių paviršiams suklijuoti į klijus dedami įvairiausi priedai. Jie gerina sukibimą, bet didina klijų kainą.
Keraminių plytelių vandens įmirkis yra didžiausias, todėl joms klijuoti tiks ir paprastesni plytelių klijai: lentelėje jie yra kairėje pusėje. Nedarykite klaidingos išvados, kad keraminėms plytelėms klijuoti tinka bet kokie paprasčiausi klijai: rekomendacijas teikiame ir atsakomybę galime prisiimti tik už lentelėje pateiktus klijus.
Akmens masės ir klinkerio plytelėms klijuoti paprasčiausi klijai netiks – reiks stipresnių, o jei panaudosite lentelėje dviem taškeliais pažymėtus klijus, turėsite didesnę patikimumo atsargą. Jos gali prireikti, jei pasirinktų plytelių vandens įmirkis bus ypač mažas: plytelių gamintojai, nuolat stengiasi jį mažinti, norėdami pagaminti aplinkos poveikiui atsparesnes plyteles.
Natūraliam akmeniui ir granitui būtini ypač stiprūs ir elastingi plytelių klijai, o stiklo mozaikai ir marmurui jie turi būti dar ir baltos spalvos (pilki gali pakeisti dangos spalvą).
Ne tik plytelės skirtingai įgeria vandenį – ir pagrindas, prie kurio klijuojam plyteles. Lentelėje nurodyti klijai skirtingoms pagrindų rūšims. Jei dėl kokių nors priežasčių pagrindą įrengėte su hidroizoliacija, renkantis klijus reikia tai įvertinti.
Labai sudėtingiems pagrindams (plytelės ant plytelių, medžio grindys, medžio drožlių plokštės ir pan.) naudokite tik pačius stipriausius ir lipniausius plytelių klijus.
Įrengiant vonios kambarius, o ypač darant dušų padų apdailą ar klijuojant plytelėmis baseinus susiduriam su didesne nei įprasta drėgme. Panaši situacija yra ir klijuojant plyteles drėgnuose rūsiuose. Paprasti plytelių klijai čia netinka. O kodėl drėgnose patalpose turi būti naudojami ypač elastingi plytelių klijai? Tam yra keletas priežasčių: norint apsaugoti patalpas nuo drėgmės poveikio, įrengiama hidroizoliacija, o ji visada blogina plytelių sukibimą su pagrindu. Tais atvejais, kai hidroizoliacija neįrengiama, perteklinė drėgmė „prisotina“ plytelę vandeniu, ir ji mažiau drėgmės priima iš klijų. Abiem atvejais sukibimą gali pagerinti tik lipnesni klijai.
Kaip ir visais kitais atvejais klijai stiklo mozaikai ir marmurui klijuoti turi būti baltos spalvos (pilki gali pakeisti dangos spalvą).
● – gali būti naudojami šiam tikslui,
●● – ypač rekomenduojami šiam tikslui
Klausti ar komentuoti galite po kiekvienu straipsniu.
Atsakymą į klausimą rasite šiame puslapyje ir savo el. pašte.
© 2021 Visos teisės saugomos.