Parketo lakavimas ar alyvavimas?

Parketo lakavimas ar alyvavimas?

Dalintis:

Yra du pagrindiniai parketo ar medžio masyvo paviršiaus padengimo būdai – grindų lakavimas ar grindų dengimas alyva – alyvavimas. Lietuvoje vis dar populiaresnis grindų lakavimas: darome tai, ką darėme daugelį metų ir esam išbandę, o apie alyvuotas grindis ne taip seniai ir išgirdome. Bet situacija keičiasi: jei ekonominių prekių segmente vis dar dominuoja grindų lakavimas, tai aukštesnės klasės medinių grindų segmente grindų alyvavimas jau nenusileidžia lakavimui. Tiek lakuotos, tiek alyvuotos grindys turi savų pranašumų ir trūkumų.

Lakavimas apsaugo grindis nuo subraižymo ir išpurvinimo, suteikia joms blizgesį. Lakuoto paviršiaus blizgumas priklauso nuo pasirinkto lako. Jis būna blizgus, pusiau matinis ir matinis. Storas lako sluoksnis dalinai apsaugo medieną ir nuo įmušimų. Lakuotas grindis lengva prižiūrėti: paviršius gerai valosi ir neįgeria išlietų skysčių. Bet, jei įbrėžimų neišvengta, jie lako paviršiuje yra pastebimi, ypač didesnio blizgumo lakuotuose paviršiuose. Koks kietas būtų lakas, lakavimas neapsaugos grindų nuo įbrėžimų. Grindis reikia saugoti: netinka vaikščioti su lauke avėta avalyne, baldų kojas privalu paklijuoti veltinio gabaliukais, o dažnesnis grindų valymas sumažins tikimybę, kad kokia nors smiltelė įrėš lako paviršių. Pavojingi ne tik gilūs, dideli įmušimai. Atskiri pavieniai smulkūs įbrėžimai gal ir nekristų į akis, bet jų visuma daro pažeistą vietą matine, o ji aiškiai išsiskiria blizgiam paviršiuje. Atnaujinti lakuotą paviršių nėra lengva. Nors pažeista tik dalis paviršiaus, vis tiek neišvengiamas visų grindų lakavimas. Kitaip kokybiškai perlakuoti nepavyks, nes senas ir naujas lako sluoksniai skirsis savo atspalviais ir blizgumu. Lakavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet prieš tai teks iš patalpos išnešti visus baldus, pašalinti (nušlifuoti) seną lako sluoksnį nuo viso grindų ploto ir tik po to lakuoti iškart visą plotą. Kartu su senu laku nusišlifuoja ir apie 1 mm medžio. Todėl parketlentes su 2,5 mm viršutiniu sluoksniu galima pilnai peršlifuoti 2–3 kartus, su 3,5 mm viršutiniu sluoksniu 3–5 kartus. Nedidelius nudėvėjimo požymius panaikinti padeda lakuotų paviršių priežiūros priemonės ar atnaujintojai. Tačiau jei grindys paveiktos stipriau, padės tik grindų lakavimas.

Grindų alyvavimas į lakavimą panašus, bet kitoks procesas. Alyva, kitaip nei lakas, susigeria į medžio paviršių nepadengdama jo atskiru sluoksniu. Ji leidžia pajusti medžio paviršių, struktūrą, atskleidžia medžio grožį, tačiau visai neapsaugo grindų nuo smūgių. Kita vertus nedideli įbrėžimai paviršiuje nėra tokie pastebimi kaip būtų matomi ant lakuoto paviršiaus. Alyvuotos grindys mažiau atsparios nešvarumams, lengviau įgeria išlietus skysčius (juos reikia valyti nedelsiant), bet pažeistas ar užsiteršusias vietas kur kas lengviau pataisyti. Jei lakuotų grindų atveju reikia šlifuoti visą grindų plotą, tai alyvuotas grindis galima taisyti lokaliai – tik pažeistą vietą. Užtenka pažeistą vietą patrinti tinkamo grubumo švitriniu popieriumi ir patepti alyva. 2–3 metus po pirmo grindų alyvavimo kasmet ar ir dažniau patariama grindų paviršių atnaujinti specialiomis priemonėmis. Kiekvienas naujas grindų alyvavimas ar atnaujintojo panaudojimas vis labiau didina grindų atsparumą, mažina kitų skysčių įgeriamumą.  

Ne tik grindų lakavimas ar alyvavimas didina atsparumą pažeidimams: kietumas yra viena iš svarbiausių medienos grindims savybių. Nuo medienos kietumo priklauso medinių grindų ilgaamžiškumas, atsparumas įmušimams, nusitrynimui ir braižymui.

Medžių rūšys skirstomos pagal kietumą naudojant Brinelio skalę (dažniausiai sutinkamas sutrumpinimas BS) N/mm2. Kietumo matavimo testas labai paprastas: medžio bandinys dedamas po presu ir į jį įspaudžiamas plieninis rutuliukas. Pagal įspaustos duobutės skersmenį suskaičiuojamas kietumas. Didesnis skaičius reiškia didesnį medienos kietumą.

Kietumas pagal Brinelio skalę (BS) N/mm2
Medis BS Medis BS
Jatoba 43 Bukas 34
Merbau 43 Iroko/Kambala 32
Doussie 41 Raudonas ąžuolas 31
Hickory 41 Vyšnia 30
Klevas 35 Beržas 29
Uosis 35 Riešutmedis 26
Ąžuolas 34

Klausimai / atsakymai

Gintaras, 2022 09 13, 00:45
Klausimas:
Laba diena

Merbau mediena buvo alyvuota.Dabar planuojamas lakavimas.Ar teisingas sprendimas.Aciu
Iris (Inga), 2022 09 13, 10:13
Atsakymas:
Būtina nušlifuoti/nuvalyti alyvą. Tada tik dengti laku.
Skaityti daugiau

Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas mūsų komandai. Ačiū!

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais vadybininkas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.