Klasikiniai tapetai

Klasikiniai tapetai

Dalintis:

Gamintojai dažniausiai siūlo neklijuoti visų kambario sienų vienodais tapetais: prie pagrindinio rašto tapetų priderinamos dekoratyvinės juostelės ir ramesnio fono tapetai. Neretai tokį rinkinį papildo juostuoti tapetai. Šios mini kolekcijos leidžia susikurti originalų interjerą: ryškesnį ar raštuotą tapetą akcentuoti ant vienos sienos ar jos dalies, o kitas sienas dengti ramesniais to paties atspalvio tapetais. Arba priešingai...

Jei abi sienas puoštų juostuoti tapetai, ar kambarys nebūtų liūdnesnis?

Kambariai atskiri, bet kažkas bendro (nuotraukoje katė tikra... ne tapetas)

Kodėl būtinai skirtingi tapetai turi būti ant skirtingų sienų? Man gražiau taip. Nusibos – juostelę perklijuosiu prie lubų.

Tapetai įnoringi – rulonėlyje suvynioti atrodys blyškesni nei išklijuoti ant sienos, o dienos šviesoje atrodys kitaip nei krentant dirbtinei šviesai. Neišsigąskite, kai nauji tapetai pakeis visą kambario erdvę. Taip ir turi būti, nes sienų spalva ir tekstūra užduoda toną visam kambariui. Tapetus galima derinti prie baldų arba sąmoningai keisti kambario erdvę: stambus tapetų raštas ją vizualiai mažina, smulkus – didina, vertikalios juostos vėl mažina, bet aukština lubas. Horizontalūs dryžiai mažina patalpos aukštį ir ištęsia kambarį. Platesnės juostos mažina suspaustos patalpos įspūdį. Tamsoką kambarį pašviesins blizgių šviesių spalvų tapetai. Nedidelėse patalpose nepatartina klijuoti tapetų, margintų stambiais, ryškiais ir kontrastingais raštais. Bet visada galima elgtis priešingai.

Tapetai derinami ne tik tarpusavyje, bet ir su dažais.

Popieriniai tapetai

Patys paprasčiausi yra popieriniai tapetai, o paprasčiausi tarp jų – simpleksas. Taip vadinamas raštuotas popierius. Jo storis gali būti įvairus. Nors popieriniai tapetai laidūs orui, šiek tiek sugeria garsą bei sulaiko šilumą, bet yra nepatvarūs ir lengvai blunka (neatsparūs ultravioletiniams spinduliams). Simplekso tapetams sienos turi būti beveik idealios: prieš klijavimą jas reikia kruopščiai išlyginti ir užglaistyti. Ir to nepakaks – tapetus reiks impregnuoti klijais ir išlyginti ant sienos. Sudrėkintas popierius tempsis, džiūdamas trauksis ir sukels nemažai problemų – pradedant netiksliu kraštų suderinimu ir baigiant pūslių bei tarpų atsiradimu.

Paprasčiausių ir prasčiausių tapetų savybių gerinimas pagimdė dupleksą. Tai – dviejų sluoksnių popieriniai tapetai. Raštas atspausdintas ant viršutinio sluoksnio, o klijais tepamas apatinis – lengviau ir raštą derinti, ir mažiau tamposi. Šie tapetai dažnai padengiami specialiomis medžiagomis, didinančiomis atsparumą ultravioletiniams spinduliams ir drėgmei. Kartais į jų sudėtį įmaišoma smulkintų medienos atliekų, nuo to jų vartojimo savybės ne tik neblogėja, bet atvirkščiai – įgauna papildomo dekoratyvumo, ir tapetai tampa panašūs į japonišką rankiniu būdu gaminamą popierių. Popieriniai tapetai dažniausiai klijuojami nedidelio drėgnumo gyvenamosiose patalpose – miegamuosiuose ir vaikų kambariuose, kabinetuose. Popierinių tapetų plauti negalima, tačiau kai kuriuos iš jų galima drėgnai valyti.

Viniliniai tapetai

Nuo popierinių tapetų labai skiriasi vieni populiariausių – viniliniai tapetai. Viniliniai tapetai – tai popieriaus arba flizelino pagrindas, dengtas skirtingo tankio polivinilo danga (nuo 180 gr/m2 iki 630 gr/m2), suteikiančia tapetams patvarumo ir atsparumo vandeniui. Tokie tapetai pasižymi puikiomis eksploatacinėmis savybėmis – atsparūs mechaniniam poveikiui ir ultravioletiniams spinduliams.

Viršutinė povinilo danga gali būti plona ir lygi

...arba grublėta su iškiliais raštais, gėlėmis ar geometrinėmis figūromis.

Dar kitokie – pūsto vinilo tapetai. Jie stori, bet kartu ir lengvi. Jais lengva užmaskuoti nedidelius sienų paviršiaus nelygumus, tačiau išpūstas ir retas vinilas lengviau pažeidžiamas. Visi viniliniai tapetai yra elastingi, o spalvų ir raštų pasirinkimas ypatingai didelis.

Flizelino pagrindas yra pranašesnis už popieriaus pagrindą, nes tapetus su flizelino pagrindu paprasčiau klijuoti. Jų nereikia įmirkyti klijais – tepamos tik sienos. Be to, tokie tapetai yra tvirtesni, neplyšta, nesitraukia, gerai limpa prie sienos, o prireikus – lengva nuplėšti.

Storesnė polivinilo plėvelė didina atsparumą vandeniui. Dėl to jiems prilipo pavadinimas – plaunami tapetai. Aišku, kad jie blogai praleidžia orą, ir drėkti linkusios sienos gali pradėti pelyti. Nuo pelėsio apsaugo specialūs klijai. Kai kam didžiausias šių tapetų minusas – jie sintetiniai.

Kirmėlytes“ reikia saugoti – nusitrins

Flizelininiai tapetai

Flizelininiai tapetai – kitaip vadinami neaustinio pluošto tapetais. Jie gaminami iš suspaustų celiuliozės, poliesterio bei akrilinių polimerų sluoksnių. Dėl gerų savybių flizelino pagrindas naudojamas gaminti įvairių rūšių tapetus, todėl ir patys flizelininiai tapetai išsaugo visus privalumus: juos lengva klijuoti, nes nereikia impregnuoti klijais, jie nesitempia ir nesitraukia. Dėl to ir darbas spartesnis ir sujungimai matosi minimaliai. Flizelininiai tapetai patvarūs ir neįplyš atsirandant nedideliems sienos įtrūkimams. Jei patys darysite kitą remontą, įvertinsite – seni flizelininiai tapetai lengvai nusiims.

Tekstiliniai tapetai

Tekstiliniai tapetai (kartais vadinami šilko audinio tapetai) atėję iš tų laikų, kai sienos buvo dengiamos audiniu. Kaip dabar jau įprasta, tekstiliniai tapetai irgi yra dviejų sluoksnių danga. Apatinis sluoksnis – popierius arba flizelinas, o viršutinis sluoksnis – austinė šilko, lino, džiuto ar viskozės siūlų medžiaga, priklijuota prie pagrindo. Tekstiliniai tapetai impregnuojami antistatine, dulkes atstumiančia medžiaga. Nepaisant to, jų priežiūrai reikia skirti daugiau dėmesio: valyti minkštu šepečiu ar skudurėliu ir reguliariai siurbti dulkių siurbliu. Tekstilinių tapetų trūkumai – neatsparūs mechaniniam poveikiui ir jų negalima šlapiai valyti.

Savita tekstilinių tapetų atmaina yra veliūriniai tapetai. Jų gamybos technologija sudėtinga: ant popierinio pagrindo sustatyti ir elektromagnetinio lauko veikiami nailono puošto plaukeliai prilimpa prie popieriaus paviršiaus statmenai ir suformuoja veliūro pūką. Vaizdas pribloškia prabanga. Net ir nuotraukose matosi – veliūriniai tapetai yra išskirtiniai, jų ryškus reljefinis paviršius ir sodrios spalvos.

Be aukštos kainos veliūriniai tapetai turi ir kitą trūkumą – traukia dulkes ir kvapus. O gal tai ir nėra trūkumas – kiekvieną kartą valydami galėsite įsitikinti jų grožiu. Verta.

Klausimai / atsakymai

Ina, 2020 12 16, 16:13
Klausimas:
Sveiki, kokius klijus rinktis viniliniams tapetams flizelino pagrindu? Ištepti ir sieną, ir tapetą?
Iris (Marius), 2020 12 17, 07:38
Atsakymas:
Laba diena,
Tepama tik siena, o paties tapeto klijais tepti nereikia. Klijus naudokite šiuos: https://www.iris.lt/e-parduotuve/tapetai/klijai-tapetams/metylan-fliselin-premium-250-g-klijai-flizelininiams-tapetams-1
Naglis, 2020 12 3, 19:01
Klausimas:
Sveiki,

Ar viniliniai tapetai fizelino pagrindu nera kenksmingi? Ar tinka vaiko kambariui?
Iris (Marius), 2020 12 4, 10:04
Atsakymas:
Laba diena,
Flizelininiai tapetai nėra kenksmingi ir tinka vaiko kambariui.
Visos legaliai parduodamos apdailos medžiagos nepavojingos žmogaus sveikatai.
Regina Poskiene, 2020 04 28, 15:20
Klausimas:
Laba diena, gyvenu nuosavame mediniame name sienos dengtos gipso plokštėmis, namuose drėgna, kokie tiktų tapati kad nesiveistu pelėsis?
Iris (Marius), 2020 05 4, 20:19
Atsakymas:
Laba diena,
Minėtoms sąlygoms geriausiai tiks flizelininiai tapetai:
https://www.iris.lt/e-parduotuve/tapetai/tapetai?store=&tapetas_technologija=280
Irma, 2019 08 31, 17:10
Klausimas:
Sveiki,
Ar butina nugruntuoti siena ,klijuojant flizelinius tapetus?Ar tokie tapetai tinka vaiko kambariui,ar jie nekenksmingi?Aciú.
Iris (Marius), 2019 09 2, 13:35
Atsakymas:
Laba diena,
Gruntuoti patartina. Flizelininiai tapetai nėra kenksmingi ir tinka vaiko kambariui.
Danutė, 2019 02 11, 16:51
Klausimas:
Laba diena, kurios rūšies tapetus rekomenduotumėte klijuoti ant tinkuotos, bet neglaistytos sienos? Miegamajam kambary :)
Iris (Egesta), 2019 02 13, 13:52
Atsakymas:
Laba diena,
Jeigu siena ištinkuota lygiai, galima klijuoti storesnius tapetus, pavyzdžiui, pūsto vinilo. Prieš tai, sieną reikia nugruntuoti.
Kitas variantas – skysti tapetai. Jais galima idealiai užmaskuoti sienų nelygumus, įtrūkimus, sienos nereikia glaistyti.
Pasirinktas paviršius pirmiausia padengiamas dviem grunto sluoksniais. Jiems leidžiama išdžiūti. Į gruntą privaloma įmaišyti kvarcinio smėlio. Daugiau apie skystus tapetus: http://www.iris.lt/prekes/tapetai/skysti/
Skaityti daugiau

Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas mūsų komandai. Ačiū!

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais vadybininkas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.