Kas geriau: mineralinė vata ar putų polistirolas?

Kas geriau: mineralinė vata ar putų polistirolas?

Dalintis:

Dvi pagrindinės pastatų fasadų šiltinimui naudojamos medžiagos – putų polistirolas ir mineralinė vata. Putų polistirolas kitaip dar vadinamas polistirenu ir žymimas EPS. Mineralinė vata dažnai vadinama akmens vata. Abiejų medžiagų šiluminės varžos koeficientai yra panašūs. Taigi, šių medžiagų vienodo storio termoizoliacinių plokščių energijos sąnaudų ekonomija beveik tokia pati. Kitos šių medžiagų savybės skiriasi.

Putų polistirolas. Pagrindinės savybės 

Putų polistirolas – labai lengva medžiaga su puikiomis mechaninėmis savybėmis (atsparumas plėšimui – maždaug 80 kPa, atsparumas suspaudimui – maždaug 130 kPa).

Putų polistirolas nesugeria drėgmės ir nepraranda savo termoizoliacinių savybių net ir pastoviai veikiamas vandens.

Vandens garų perdavimo koeficientas gana žemas – maždaug 12x10–6 g/(mhPa), bet retkarčiais putų polistirolo sluoksnyje atsirandanti vandens garų kondensacija rimtesnių problemų nesukelia. Beje, polistirolo vandens garų pralaidumas nenusileidžia, o daugeliu atvejų lenkia, pagrindinių statybinių medžiagų, kurios sudaro tą pačią apšildomą sieną, analogiškus rodiklius.

Putų polistirole nėra jokių sveikatai kenksmingų medžiagų.

Garso izoliacinės savybės nėra išskirtinai aukštos.

Putų polistirolas pažeidžiamas aukštesnėje kaip +80 °C temperatūroje, o taip pat yra neatsparus daugeliui organinių tirpiklių.

Fasadų šiltinimo sistemose galima naudoti putų polistirolą, kuris atitinka EN 13163:2004 standarto reikalavimus CS(10)70 arba CS(10)80 (70 arba 80 kPa jėga spaudžiamo putų polistirolo deformacija neviršija 10 %).

Medžiagos gamintojas papildomai turi pateikti patvirtinimą, kad medžiaga yra nedegi ir savaime gęstanti bei išlaikanti stabilius gabaritus. Iš išlaikytų blokų (įprastai 6–8 savaites) išpjautos putų polistirolo plokštės turi išlikti plokščios ir nekeisti savo gabaritų.

Leidžiama naudoti ne didesnes kaip 120x60 cm plokštes.

Šiuo metu rinkoje siūlomos baltos, taškuotos arba grafito (pilkos) spalvos EPS plokštės. Šios plokštės skiriasi ne tik savo spalva, bet ir šilumos laidumo koeficientu – pilkojo šiluminės savybės apie 20 % geresnės nei baltojo polistirolo. Nuomonė apie mažesnį pilkos spalvos plokščių sukibimą su klijuojamaisiais mišiniais nepagrįsta – plokščių spalva neturi jokios įtakos plokščių sukibimui.

Be įprasto EPS polistirolo naudojamas ir ekstrūdinis polistirolas (XPS). Jis atsparesnis mechaniniams pažeidimams, smūgiams, atsparesnis mikroorganizmams, drėgmei, gruntiniam ir lietaus vandeniui. Naudojamas cokoliams, rūsiams, pamatams arba visuomeninės paskirties pastatų galinėms sienoms, kampams ir vietoms prie laiptinių apšiltinti. Individualioje statyboje jo panaudojimo būtinybė abejotina.

Daugiau: Šiltinimo sistemoms reikalingos medžiagos ir darbų aprašymas. 

Pagrindinės mineralinės vatos savybės

Mineralinė vata yra atspari aukštai temperatūrai. Vatos pluoštas gaminamas iš natūralaus lydytis pradėjusio akmens, kuris dvi valandas veikiamas aukštesne kaip 1000 °C temperatūra. Mineralinė vata yra priskiriama prie nedegių ir nesprogių medžiagų, taip pat atspari daugeliui cheminių medžiagų. Vandens garų perdavimo koeficientas yra ypač aukštas – maždaug 480x10–6 g/(mhPa).

Mineralinė vata gerai atstumia vandenį ir jo neįgeria. Veikiant slėgiui, vanduo gali būti įstumtas į plokštes, bet drėgnos akmens vatos plokštės greitai džiūsta.

Mineralinės vatos plokštės yra gana sunkios, minkštos ir palyginti nestiprios. 40 kPa jėga sukelia maždaug 10 % deformaciją. Labiau deformacijai pasiduodanti vata fasadų šiltinimui negali būti naudojama.

Šių plokščių pluoštinė struktūra užtikrina puikią garso izoliaciją.

Fasadų šiltinimo sistemose gali būti naudojamos dviejų tipų vatos plokštės. Pirmosios – su netvarkinga pluošto struktūra (tankis nuo 120 iki 160 kg/m3, atsparumas plokštės paviršiui statmenam lūžiui >10 kPa), o jų gabaritai 50–60 cm x 100–120 cm. Antrosios – tai plokštės su lygiagrečiai ir statmenai plokštės paviršiui išsidėstyta sluoksniuoto pluošto struktūra (tankis nuo 80 iki 120 kg/m3). Dėl pailgos formos (standartiniai matmenys 20x120 cm) šios plokštės dažnai vadinamos juostinėmis plokštėmis. 

Savybės / termoizoliacinė medžiaga Fasadinis putų polisirolas Mineralinė vata
Vidutinis šilumos laidumo koeficientas, λᴅ W/(mK) 0,039–0,040 (įprastas EPS) 0,035 (Paroc LINIO 10)
0,032–0,033 (pilkas EPS) 0,037 (Paroc LINIO 15)
0,033 (ekstrūdinis XPS)  
Vandens garų perdavimo koeficientas, g/(mhPa) 12x10–6 480x10–6
Jėga, kuria spaudžiama medžiaga, deformuojama ne daugiau 10 %, kPa 70 ar 80 40
Tinkamumas mechaniniam apdorojimui (pjovimui, lankstymui,gręžimui) labai geras geras
Tinkamumas paviršiaus lyginimui šlifuojant labai geras ribotas
Priešgaisrinė klasifikacija neperduodanti ugnies nedegi / nesprogi
Atsparumas natūraliam dėvėjimuisi ribotas geras
Atsparumas mikroorganizmams geras labai geras
Leistinas montavimo aukštis statybŲ aikštelėse keletas aukštų neribojama
Atsparumas organiniams tirpikliams neatspari visiškai atspari
1 m2 10 cm storio termoizoliacinės plokštės svoris (su klijų ir mineralinio tinko sluoksniu) (kg) maždaug 15 maždaug 30
Paviršiaus padengimui tinkamas tinkas mineralinis tinkas mineralinis tinkas
silikatinis tinkas silikatinis tinkas
silikoninis tinkas silikoninis tinkas
silikatinis-silikoninis tinkas silikatinis-silikoninis tinkas
akrilinis tinkas

Išvados

Mineralinė vata stabdo ugnies plitimą. Ši savybė ypač svarbi apšiltinant aukštus pastatus, specialiosios paskirties pastatus (ligonines, mokyklas, pramogų centrus ir kitas viešąsias patalpas), degių medžiagų saugyklas. Mineralinė vata naudojama ir didelės drėgmės pastatuose (viešojo maitinimo virtuvėse, skalbyklose, vandens valymo įrenginiuose, automobilių plovyklose, viešosiose pirtyse ir kt.). Mineralinė vata yra geras triukšmo izoliatorius – tinka esant aukštam triukšmo lygiui. Vatos plokštės yra lanksčios, todėl nepakeičiamos pastatams su lenktomis sienomis.

Fasadų šiltinimas putų polistirolu tinka naujų pastatų šiluminei izoliacijai ar apšiltinant senos statybos daugiabučius bei individualius namus. Vienas esminių polistirolo privalumų – kaina: mineralinė vata yra kur kas brangesnė nei putų polistirolas. Fasado apdailos kaina. Papildomų medžiagų ir darbų kaina. Polistirolas yra beveik 10 kartų lengvesnis už vatą, patogus transportuoti ir sandėliuoti. Mechaniniai putų polistirolo tvirtinimo darbai yra pigesni, nes tvirtinti galima tik plastikiniais fiksatoriais (akmens vatai tvirtinti būtina naudoti inkarus su metaliniais kaiščiais). Polistirolo plokštes žymiai paprasčiau apdoroti, jas lengva pjaustyti ir formuoti. Dėl šių priežasčių išlaidos vatos sistemų įrengimui yra maždaug 20–30 % didesnės. Nors mineralinės vatos priešgaisrinės savybės yra geresnės, bet Vokietijoje per visą laiką, kai polistirolas naudojamas fasadų šiltinimui, neužfiksuotas nė vienas ugnies persidavimo per šiltinimo sistemą atvejis. Polistirolas lengvas ir mažai apkrauna sieną. Retkarčiais putų polistirolo sluoksnyje atsirandanti vandens garų kondensacija reikšmingų padarinių nesukelia.

Mineralinę vatą ir polistirolą galite įsigyti visose mūsų parduotuvėse. Internetu neparduodame.

Iškilus neaiškumams, parašykite arba kreipkitės į mūsų vadybininkus – šios srities specialistus. Fasadų šiltinimo ir apdailos konsultacijos. Konsultacijos nemokamos.

Klausimai / atsakymai

Elvinas, 2021 04 20, 23:16
Klausimas:
Sveiki planuoju montuoti gibso plokstes nuosavam name koliudoriuje ir galvoju ji apsildyti koks geriausias butu apsildymo sprendimas, vata, polistirolas ar gipso plokstes jau su polistirolu?namas murinis su oro tarpu tarp plytu.
Iris (Saulius), 2021 04 22, 06:55
Atsakymas:
Laba diena,
Rekomenduojame apšiltinti vata. Ji geriau slopina garsą, patogiau dirbti. Siūlome naudoti KnaufInsulation Naturboard-035 plokštinę vatą: https://www.iris.lt/files/4416/1907/4431/naturboard_035_techniniu_duomenu_lapas.pdf
Smygolas, 2021 04 15, 16:45
Klausimas:
Sveiki, ateityje planuoju sildyt nama is isores, bet siuo metu darysiu vidaus remonta, namas senas, sienos dvi plytos su oro tarpu. Ar bus naudos ant sienos is vidaus klijuoti 30mm ekstrudini polistirola? Sako, kad gali pradet pelyti.
Iris (Saulius), 2021 04 16, 08:15
Atsakymas:
Laba diena,
Pastato šiltinimas iš vidaus visada nėra geriausias sprendimas: niuansai su ventiliacija ir kambarių ploto praradimas.
Atsiranda pelėsio rizika.
Jums reiktų kreiptis į specialistus, kurie atlieka pastatų sandarumą ir matuoja sienų (viso karkaso) šilumines vertes. Jie atsakys dėl galimo rasos taško formavimosi, kai šildoma iš vidaus.
Kartu patars kokio storio polistirolu reiks apšildyti namo išorę.
Vargu, ar verta plonu sluoksniu šiltinti iš vidaus ir dar iš išorės. Šiltinimas storesniu sluoksniu iš išorės būtų logiškesnis.
Andrius, 2021 04 6, 21:20
Klausimas:
Sveiki noriu pasiteirauti, ka geriau rinktis, vintiliuojamam fasadui, vata ar poliuretano plokstes.
Iris (Saulius), 2021 04 7, 07:03
Atsakymas:
Laba diena,
Ventiliuojamam fasadui geriau rinktis mineralinę vatą.
Daugiau informacijos apie šio tipo fasadus: https://www.iris.lt/prekes/fasadai/ventiliuojami/
Vaidas, 2021 01 17, 07:03
Klausimas:
Sveiki norėčiau pasiteirauti ką geriau rinktis vata ar polistirolas sildyti namo stogą. Namo stogas 2 šlaitų, namo klasė A+. Jeigu polisterolu tai kokiu ir jos storis? Ačiū
Iris (Saulius), 2021 01 18, 07:55
Atsakymas:
Laba diena,
Abi šios medžiagos turi labai panašų šiluminės medžiagos varžos koeficientą, tačiau turi ir nemažai skirtumų. Mes rekomenduojame rinktis mineralinę vatą (KnaufInsulation gaminius) dėl šių savybių:
1. Vata yra visiškai nedegi.
2. Vata turi geresnes garso izoliacijos savybes.
3. Vata lanksti medžiaga, todėl ją bus patogiau įtvirtinti tarp esamų gegnių.
4. Vatoje nesiveisia graužikai.
Dėl apšiltinimo medžiagos storio. Reikia vertinti pasirinkto gaminio (vatos arba polistirolo) šilumos laidumo koeficientą. Kadangi namo energetinė klasė yra A+, tai stogui rekomenduojame rinktis apšiltinimo medžiagas, kuriomis galima pasiekti tokius parametrus: U=0,09 W/m2K (R-11m2K/W)). Tai galima padaryti su ~ 35-40 cm vatos storiu.
Daug atsakymų, kurią apšiltinimo medžiagą rinktis, galima rasti:
https://www.iris.lt/prekes/fasadai/mineraline-vata-ar-polistirolas/
Estera, 2020 09 12, 16:48
Klausimas:
Laba diena,norime renovuoti seno muro namo sienas.Norime jusu patarimo-kokias naudoti lengvesnias apsiltinimo medziagas.Kuo geriau kalti lentelemis ar deti dekoratyvini tinka.Patarkite,gal apsildinimo medziaga naudoti purskiant?Aciu.
Iris (Algirdas), 2020 09 14, 06:46
Atsakymas:
Laba diena,
Ir dekoratyvinis tinkas, ir lentelės yra tinkama išorinė apdaila. Rinkitės labiau patinkančią.
Dekoratyvinis tinkas dažniausiai dedamas ant polistirolo. Kalant medžio lentelėmis, daromas medžio karkasas ir šiltinama vata. Toks fasadas turi būti ventiliuojamas: https://www.iris.lt/prekes/fasadai/ventiliuojami/
Purškiamos apšiltinimo medžiagos paviršius nelygus. Dėl to netiks tinkavimui. Purškimas netinkamas ir ventiliuojamam fasadui.
Skaityti daugiau

Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas mūsų komandai. Ačiū!

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais vadybininkas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.