Kaip išsirinkti dekoratyvinį tinką?

Kaip išsirinkti dekoratyvinį tinką?

Dalintis:

Dekoratyvinis tinkas apsaugo išorines sienas nuo atmosferos poveikio ir papuošia fasadą. Dekoratyviniu tinku galima padengti tradicinį tinką arba formuoti šiltinimo sistemos apdailos sluoksnį. Dekoratyvinio tinko savybes lemia jo gamyboje naudojama rišamoji medžiaga.

Yra keli tinko tipai, vienas nuo kito besiskiriantys chemine sudėtimi:

  • akrilinis tinkas,
  • silikoninis tinkas,
  • silikatinis tinkas,
  • mineralinis tinkas,
  • silikatinis-silikoninis tinkas.

Galutinę fasado išvaizdą lemia tinko tekstūra ir padengimo būdas. Galima „raižyta“ arba „akmenukų“ tekstūra. Skirtingi dekoratyvinio tinko gamintojai tą pačią tekstūrą apibūdina skirtingais žodžiais: „samanėlė“, „lietutis“ ar pan. Vaizdą įtakoja ir tinko frakcijos dydis. Padengimas gali būti vertikalus, horizontalus arba žiedinis.

„Akmenukų“ faktūra

Didelis kiekis vienodo dydžio akmenėlių užtikrina tolygų paviršiaus vaizdą. „Akmenukų“ faktūra išgaunama plastikine mentele. Akmenėlių dydis keičia tinko vaizdą.

„Akmenukų“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 1,5 mm.„Akmenukų“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 2,5 mm.

„Raižyta“ faktūra

„Raižyta” faktūra išgaunama paviršių ruošiant plastikine mentele. Šio proceso metu užpildo frakcija ridenama paviršiumi ir tinko sluoksnio išraižymas priklauso nuo mentelės judėjimo krypties. Priklausomai nuo frakcijos dydžio, tekstūra gali būti smulki arba stambi.

„Raižyta“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 2,5 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele žiediniais judesiais.„Raižyta“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 2,5 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele viena kryptimi.„Raižyta“ faktūra, akrilinis tinkas, akmenėlių dydis 2,0 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele žiediniais judesiais.„Raižyta“ faktūra, akrilinis tinkas, akmenėlių dydis 2,0 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele viena kryptimi.„Raižyta“ faktūra, akrilinis tinkas, akmenėlių dydis 3,0 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele viena kryptimi.

Namo išvaizdai tinko tekstūra ir spalva yra svarbūs, bet ne tik jie lemia tinkamą dekoratyvinio tinko pasirinkimą. Svarbios yra ir kitos tinko ir tinkuojamo pastato savybės.

Pagrindinės techninės dekoratyvinio tinko charakteristikos pagal Europos standartą EN 1602:

  • vandens įgeriamumas,
  • vandens garų pralaidumas,
  • savaiminio išsivalymo savybės.

Kokiomis savybėmis pasižymi kiekviena tinko rūšis?

Elastingumas. Akrilinis ir silikoninis tinkas elastingesnis nei mineralinis ir silikatinis tinkas.

Įgeriamumas. Akrilinio ir silikoninio tinko sudėtyje yra žymiai daugiau sandarinančių ir vandens įgeriamumą mažinančių, o tuo pačiu mechaninį atsparumą didinančių polimerų. Mineralinio ir silikatinio tinko įgeriamumas ribojamas į jų sudėtį įdedant specialių priedų.

Atsparumas purvui. Akrilinis ir silikoninis tinkas natūraliai susipurvina dėl aplinkos užterštumo, dulkėms nusėdus ant tinko paviršiaus. Dėl mažo šio tinko vandens įgeriamumo purvas nusėda tik ant tinko paviršiaus ir dažniausiai nusiplauna lyjant lietui. Mineralinis ir silikatinis tinkas taip pat natūraliai susipurvina, tačiau dėl atviros struktūros nešvarumai įsigeria į tinko mikrostruktūrą ir juos sunkiau nuplauti.

Priežiūra. Dėl akrilinio ir silikoninio tinko mažo vandens įgeriamumo teršalai kaupiasi tinko paviršiuje ir lengvai nuplaunami aukšto slėgio vandens srove. Mineraliniame ir silikatiniame tinke teršalai įsiskverbia į tinko mikrostruktūrą. Norint atnaujinti pastato išvaizdą, jį būtina perdažyti.

Spalvų įvairovė. Akrilinis, silikatinis, silikoninis ir silikatinis-silikoninis tinkas gali būti praktiškai bet kokio atspalvio. Mineralinio tinko spalvų pasirinkimas nedidelis, spalvos neintensyvios.

Spalvų nublukimas. Akrilinio, silikoninio, silikatinio ir silikatinio-silikoninio tinko sudėtyje nėra cemento arba kalkių, todėl darbų metu ar iš karto po jų baigimo lietus negali „išplauti“ spalvos.

Spalvos patvarumas. Dėl mažesnio šarmingumo akrilinis, silikoninis ir silikatinis-silikoninis tinkas yra priskiriamas prie didesnio spalvos stabilumo tinko (ilgesnis blukimo laikas). Dėl aukšto šarmingumo silikatinis ir mineralinis tinkas yra priskiriamas prie vidutiniškai spalvos išblukimui atsparaus tinko.

Atsparumas mikrobiologinei taršai. Dėl įdedamų priedų akrilinis ir silikoninis tinkas yra puikiai apsaugotas nuo mikrobiologinės taršos. Be to, uždara tinko paviršiaus struktūra nesudaro galimybių augti grybeliui ir dumbliams. Silikatinis ir mineralinis tinkas pasižymi ypač aukštu šarmingumo lygiu (pH > 12), kuris suformuoja natūralią pastato paviršiaus apsaugą, o įdedami priedai dar papildomai apsaugo nuo mikroorganizmų plitimo.

Tinkui parinkti būtina informacija ir apie tinkuojamą pastatą

Koks yra pastato sienos garų laidumas?

Dekoratyvinis tinkas turi lengvai praleisti iš patalpų einančius vandens garus. Jeigu tinkuojama siena gerai laidi vandens garams (akytas betonas, ypač, jei apšiltintas mineraline vata), tai ir dekoratyvinis tinkas turi juos gerai praleisti. Tokiu atveju tinkamiausias – mineralinis arba silikatinis tinkas. Jei sienos laidumas garams vidutinis, tiks ir kitų rūšių tinkas.

Koks yra pastato amžius?

Sudūlėjusios sienos turi labai didelį garų pralaidumą, todėl senus, keliasdešimties metų pastatus būtina tinkuoti garams laidžiu tinku. Tam ypač tinkamas silikatinis tinkas.

Ar šalia pastato yra žaliosios zonos, vanduo?

Jeigu taip, labai tikėtina, kad ant fasado atsiras organiniai nešvarumai: dumbliai arba grybeliai.

Mineralinis ar silikatinis tinkas sukelia stiprią šarminę reakciją (pH ~12), o tokioje aplinkoje mikroorganizmų vystymasis yra neįmanomas. Akrilinis ir silikoninis tinkas turi priedų, stabdančių mikroorganizmų vystymąsi. Organiniams nešvarumams atsparesnis ir dekoratyvinis tinkas su sumažintu vandens įgeriamumu.

Ar šalia pastato intensyvus eismas arba kitas taršos šaltinis?

Tokiose vietose rekomenduojama naudoti silikoninį tinką, nes jis ilgai lieka švarus – mažesni nešvarumai lietui lyjant nusiplauna patys. Akrilinis tinkas irgi tiks.

Kokį asortimentą siūlome mes?

Mes siūlome trijų gamintojų: lenkų Atlas, vokiečių Ceresit ir austrų Baumit dekoratyvinį tinką. Spalvų ir rūšių spektras labai platus. Visų jų gaminamas dekoratyvinis tinkas yra kokybiškas. Kainą lemia tinko rūšis, jo savybės ir spalvos intensyvumas.

Kad ir koks išsamus būtų dekoratyvinio tinko parinkimo aprašymas, vienareikšmiško atsakymo, kurį tinką reikia rinktis, nerasite. Tinko pasirinkimas – kompromisas, kai kažkas aukojama vardan kažko. Nesuklysti padės mūsų vadybininkai – šios srities specialistai.

Naujos medžiagos ir sprendimai leidžia sukurti naujus – geresnius tinkus.

Silikatinis-silikoninis tinkas yra sudėtinis dviejų skirtingų tipų tinko produktas – siloksano dervos ir silikato. Apjungus šias dvi medžiagas buvo gautas tinkas, pasižymintis ypač aukštomis vandens garų pralaidumo ir tuo pačiu ypač žemomis vandens įgeriamumo savybėmis. Didesnis šarmingumas pagerina natūralią paviršiaus apsaugą nuo mikroorganizmų augimo, o kompaktiška polimerų struktūra apsaugo tinko paviršių nuo purvo dalelių įsiskverbimo.

Visais atvejais prieš tinkavimą paviršių būtina gruntuoti.

Skirtingų tinko rūšių kainų palyginimą rasite fasado apdailos ir šiltinimo kainų lentelėje.

Klausimai / atsakymai

Gintautas Asadauskas, 2023 07 14, 19:54
Klausimas:
Namas 280 kv m noriu tinkuoti silikoniniu tinku samanele sviesiai ir tamsiai pilku kiek man reikes tinko samanele 2mm
Iris (Saulius), 2023 07 17, 09:45
Atsakymas:
Tinkuojat Atlas silikoniniu tinku, kurio frakcija 2,0 mm, samanėlė – vidutinė tinko išeiga ~ 3,2 kg/1m2

Vadinasi, reiks min 36 vnt kibirų tinko ( 280m2*3,2 kg/1m2=896 kg/25kg=35.84 kibiro)
+
Potinkinis gruntas 280m2*0.35 kg/1m2=98kg/15kg=6,5 kibiro

Užsakyti reiks 7 vnt

Sigute Kunickaite, 2022 05 28, 22:55
Klausimas:
Sveiki. Namas 200kw. Kokia kaina būtų viso namo raižyta struktūra spalva būtų pilka ir baltos dar. Ačiū
Iris (Egesta), 2022 05 30, 08:56
Atsakymas:
Atrašėme Jums į el. paštą.
Nini, 2021 07 9, 10:24
Klausimas:
Sveiki norečiau paklausti kiek kainuoja lauko dekoras 78kw?
Iris (Egesta), 2021 07 9, 11:24
Atsakymas:
Laba diena,
Atrašėme Jums į el. paštą.
Judita, 2021 05 19, 12:20
Klausimas:
Laba diena noriu paklausti ar turi dekoratyvinio tinko lauko sienai. Reiktu tamsiai rudos
Iris (Saulius), 2021 05 19, 13:14
Atsakymas:
Laba diena,
Turime silikoninio tinko bazių, 1,5 ir 2,0 mm frakcijos, samanėlė. Gamintojai - Atlas, Baumit, Ceresit: https://www.iris.lt/e-parduotuve/statybiniai-misiniai/dekoratyviniai-tinkai
Jurgita, 2021 05 5, 16:49
Klausimas:
Sveiki, ar galima dekoratyvų tinką naudoti balkone? Balkono sienos,, kaip ir visa namo apdaila is kokiu tai metalo metalo ploksciu.
Iris (Saulius), 2021 05 6, 06:53
Atsakymas:
Laba diena,
Balkone dekoratyvinis tinkas naudojamas gan plačiai, tačiau ant metalinių plokščių jis netinkamas.
Skaityti daugiau

Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas mūsų komandai. Ačiū!

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais vadybininkas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.